Play Store ve App Store’ da Uygulama İndirme Sayısını Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Ana Sayfa Haber Mobil Play Store ve App Store’ da Uygulama İndirme Sayısını Artırmak İçin Yapılması...
  Uygulama-İndirme-Sayısını-Artırmak-İçin-Yapılması-Gerekenler-webhakim-p-1710

App Store veya Google Play Store’a yaptığınız uygulamayı yüklediniz ve çok büyük uygulama indirme sayısı ve ilgi bekliyorsunuz. Peki bunu nasıl yapıcaksınız ?

Yaptığımız araştırmalara göre, uygulama marketlerinde şuanda toplamda 3 milyondan fazla uygulama var ve bunlardan %70’ine yakını ismini bile duyurabilmiş değil ve en fazla 100 indirme ve sıfıra yakın yorum almış.

Yani şöyle düşünün, girdiğiniz ortamda 2 milyon kişi var ve bunların hepsini tanıma şansınız yok. Peki bunlardan hangisini kolayca ve akılda kalıcı bir şekilde tanırsınız. Cevap kesinlikle aralarında en çok ilgi çeken ve en farklı olanı olacaktır.

Uygulama-İndirme-Sayısını-Artırmak-İçin-Yapılması-Gerekenler-webhakim-p-1713

Ancak ortamdaki kişilerin kafa yapıları, uyumlu davranışları kişiden kişiye görede değişir. Yani herkezin birbirini sevmesi beklenemez ve elbet zaman içinde gruplaşmalar başlar. İşte bu noktada sizin yapmış olduğunuz uygulama devreye giriyor. Yani uygulamanızın, belirli bir kesimi hitap etmesi gerekiyor. Geçtiğimiz senelerde rutin bir Starbucks seminerine katılmıştım ve kısaca anlatmam gerekirse, orda anlatılan konu : herkeze hitap eden bir iş, HİÇ KİMSEYE HİTAP EDEMEZ. Bu cümle gerçekten benim hayat felsefem haline gelmişti ve kesinlikle doğru bir cümleydi.

Yani yaptığınız bir uygulama eğer sosyal paylaşım ( facebook, instagram vb. ) değilse kesinlikle bir kitle grubuna hitap etmeniz gerekiyor.

Aslında bunu şöyle izah edebiliriz. Facebook reklamlarını hepiniz bilirsiniz. Orda firmanız veya uygulamanız için vereceğiniz bir reklamda, hedef kitleyi eğer iyi seçemezseniz milyarlar harcasanız bile geri dönüşüm alamayacaksınız.

Bunu ufak bir örnek ile açıklayalım. Diyelim ki Aöf çıkmış sorular ile ilgili bir uygulama yaptınız ve bunun facebook’da tanıtımını yapacaksınız. Eğer siz, hedef kitleyi 5-52 yaş ortalaması yaparsanız bu kesinlikle yanlıştır. Çoğumuz aslında bu hataya düşebiliyoruz. Çünkü facebook hedef kitleyi artırdığımızda ulaşabileceğimiz kitleyide artırıyor. Ancak kitle arttıkça geri dönüşümde doğal olarak düşüyor. Çünkü o hedef kitledeki insanların sizin konunuz ile uzaktan yakından pek alakası olmuyor. Bunun için örnekten devam edecek olursak, açık öğretim sınavlarında yaş aralığı genelde, 18-27 oluyor ve bu kitleyide aöf sayfalarını ve aöf grublarına üye olanlarıda seçip reklamımızı verirsek, tam olarak istediğimiz kitleyi hedeflemiş oluruz.

Konumuza dönecek olursak, uygulama kısmında da mantık aynı şekilde, şimdi mobil uygulamanızın daha fazla nasıl indirme ve görüntülenme alacağını maddeler halinde sıralayalım.

 

Uygulama-İndirme-Sayısını-Artırmak-İçin-Yapılması-Gerekenler-webhakim-p-1712

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Uygulamanızı pazarlamak istediğiniz kullanıcıların demografik bilgilerini çok iyi analiz etmeniz gerekiyor, yukarıdaki konuda açıklamıştık. Uygulamayı yapmış olduğunuz kitlenin, mesleği, yaşı, oturduğu bölge dahi çok önemlidir.

Bu istatistikleri veren bazı siteler ve uygulamalar var, onlardanda yardım alarak, çok daha iyi sonuçlar alabileceğiniz aşikar. Tabiki bu süreçte uygulama görselleri ve varsa tanıtım videoları tanıtıma %60-70 oranında etki etmektedir.

Yani gece çıkan sucuklu yumurta reklamları sabah çıksa belki dikkatinizi bile çekmeyecek. Ancak adamlar saati ve hedef kitleyi öyle iyi biliyor ki, hemen hemen herkezin o saatte sucuklu yumurta yiyesi geliyor. 😀

 

Uygulama-İndirme-Sayısını-Artırmak-İçin-Yapılması-Gerekenler-webhakim-p-1711

 

Uygulamanızın Neler Yaptığını ve Kullanıcının Uygulama İle Neler Yapabileceklerini Anlatın

Uygulamanız ne işe yarar, kullanıcılar yapmış olduğunuz uygulama ile neler yapabilir, bunlar sizin için çok basit olsada, kullanıcı detaylı ve kaliteli bilgiye her zaman ulaşmak ister.

Uygulamanızın işlevlerinin nasıl yürüdüğünü bilerek, kullanıcılar güvenle indirebilir.

 

Rakiplerinizi İyi Analiz Edin

Bakın, daha ilk başta uygulama mağazalarında milyonlarca uygulama olduğundan bahsetmiştik. Kesinlikle şunu düşünmeyin, benim yaptığımı kimse yapmamıştır. Bu düşünce ile kesinlikle yola çıkmayın. Önce araştırın. Elbet sizin düşündüğünüzü başka biride düşünmüştür.

Yapmış olduğunuz uygulamayı araştırın ve onun aynısı olmasada yakın konusunda uygulamalar elbet vardır. Onları analiz edin, yani, logoları, açıklamaları, indirmek için verdikleri reklamlar, elbet bu bilgiler işinize yarayacaktır. Belkide rakibinizin yaptıklarının tam tersini yapıp, başarıya ulaşacaksınız. Yani analiz konusu, olumlu anlamda size elbet katkı sağlayacaktır.

 

Uygulamanızın Simgesi ve Ekran Görüntüsü

Şöyle düşünün, instagram dikkat çekmediğini düşündüğü ve eski renklerle oluşmuş, eski logosunu değiştirdi ve yerine gökkuşağı renklerinde yeni dikkat çekici bir logo yaptı.

Uygulamanızın logosu ve ilk ekran görüntüsü, kullanıcı deneyimi için çok önemlidir. Yani siz mağaza vitrinlerinde dolaşırken neye göre tercih yaptığınızı düşünün ve ona göre uygulamanızı optimize edin. Kalitesiz ve önemsiz bir logolu uygulamayı kimse indirmeyecektir.

 

 

Mutlaka Yorum ve Eleştiri Alın

Bir kitleyi tutmanın ve o kitleyi elinizde tutmanın en iyi yolu onları dinlemektir. Kesinlikle, kullanıcılarınızın olumlu veya olumsuz eleştirilerine kulak verin ve bunu yapabileceğiniz taktirde uygulamanıza uygulayın.

Bu size güncelleme konusundada yardımcı olacaktır. Yani hepsini bir anda değil, tek tek yapıp müşteriyi meraklandırmak ve ilgisini çekmek onları her zaman elinizde tutmanızı sağlayacaktır.

Umarız bu yazı, uygulama geliştirici ve bu işe ciddi bir mesai harcayanlar için olumlu anlamda etki eder ve istediğiniz hedefinize ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir