Google play indirme sayısı arttırma, uygulamayı yüklediniz.

Çok büyük uygulama indirme sayısı ve ilgi bekliyorsunuz. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Yaptığımız araştırmalara göre, uygulama marketlerinde şuanda toplamda 3 milyondan fazla uygulama var ve bunlardan %70’ine yakını ismini bile duyurabilmiş değil ve en fazla 100 indirme ve sıfıra yakın yorum almış.

Yani şöyle düşünün, girdiğiniz ortamda 2 milyon kişi var ve bunların hepsini tanıma şansınız yok. Peki bunlardan hangisini kolayca ve akılda kalıcı bir şekilde tanırsınız.

Android Uygulama İndirme Sayısı Arttırma

google play indirme sayısı arttırma

Ancak ortamdaki kişilerin kafa yapıları, uyumlu davranışları kişiden kişiye göre de değişir.

Yani herkesin birbirini sevmesi beklenemez ve elbet zaman içinde gruplaşmalar başlar.

İşte bu noktada sizin yapmış olduğunuz uygulama devreye giriyor. Yani uygulamanızın, belirli bir kesimi hitap etmesi gerekiyor.

Yani yaptığınız bir uygulama eğer sosyal paylaşım ( Facebook, Instagram vb. ) değilse kesinlikle bir kitle grubuna hitap etmeniz gerekiyor. Aslında bunu şöyle izah edebiliriz.

Facebook reklamlarını hepiniz bilirsiniz. Orda firmanız veya uygulamanız için vereceğiniz bir reklamda, hedef kitleyi eğer iyi seçemezseniz milyarlar harcasanız bile geri dönüşüm alamayacaksınız.

Bunu ufak bir örnek ile açıklayalım. Diyelim ki Aöf çıkmış sorular ile ilgili bir uygulama yaptınız ve bunun Facebook’ta tanıtımını yapacaksınız. Eğer siz, hedef kitleyi 5-52 yaş ortalaması yaparsanız bu kesinlikle yanlıştır.

Çoğumuz aslında bu hataya düşebiliyoruz. Çünkü Facebook hedef kitleyi artırdığımızda ulaşabileceğimiz kitleyi de artırıyor. Ancak kitle arttıkça geri dönüşümde doğal olarak düşüyor. Çünkü o hedef kitledeki insanların sizin konunuz ile uzaktan yakından pek alakası olmuyor.

Bunun için örnekten devam edecek olursak, açık öğretim sınavlarında yaş aralığı genelde, 18-27 oluyor ve bu kitleyi de aöf sayfalarını ve aöf grublarına üye olanları da seçip reklamımızı verirsek, tam olarak istediğimiz kitleyi hedeflemiş oluruz.

 

Uygulama-İndirme-Sayısını-Artırmak-İçin-Yapılması-Gerekenler-webhakim-p-1712

Google Play İndirme Sayısı Arttırma

Konumuza dönecek olursak, uygulama kısmında da mantık aynı şekilde, şimdi mobil uygulamanızın daha fazla nasıl indirme ve görüntülenme alacağını maddeler halinde sıralayalım.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Uygulamanızı pazarlamak istediğiniz kullanıcıların demografik bilgilerini çok iyi analiz etmeniz gerekiyor, yukarıdaki konuda açıklamıştık. Uygulamayı yapmış olduğunuz kitlenin, mesleği, yaşı, oturduğu bölge dahi çok önemlidir.

Bu istatistikleri veren bazı siteler ve uygulamalar var, onlardan da yardım alarak, çok daha iyi sonuçlar alabileceğiniz aşikar. Tabi ki bu süreçte uygulama görselleri ve varsa tanıtım videoları tanıtıma %60-70 oranında etki etmektedir.

Yani gece çıkan sucuklu yumurta reklamları sabah çıksa belki dikkatinizi bile çekmeyecek. Ancak adamlar saati ve hedef kitleyi öyle iyi biliyor ki, hemen hemen herkesin o saatte sucuklu yumurta yiyesi geliyor.

Android Uygulama indirme sayısı arttırma

Uygulamanızın Neler Yaptığını ve Kullanıcının Uygulama İle Neler Yapabileceklerini Anlatın

Uygulamanız ne işe yarar, kullanıcılar yapmış olduğunuz uygulama ile neler yapabilir, bunlar sizin için çok basit olsa da, kullanıcı detaylı ve kaliteli bilgiye her zaman ulaşmak ister. Uygulamanızın işlevlerinin nasıl yürüdüğünü bilerek, kullanıcılar güvenle indirebilir.

Rakiplerinizi İyi Analiz Edin

Bakın, daha ilk başta uygulama mağazalarında milyonlarca uygulama olduğundan bahsetmiştik.

Kesinlikle şunu düşünmeyin, benim yaptığımı kimse yapmamıştır. Bu düşünce ile kesinlikle yola çıkmayın. Önce araştırın. Elbet sizin düşündüğünüzü başka biride düşünmüştür.

Yapmış olduğunuz uygulamayı araştırın ve onun aynısı olmasa da yakın konusunda uygulamalar elbet vardır.

Onları analiz edin, yani, logoları, açıklamaları, indirmek için verdikleri reklamlar, elbet bu bilgiler işinize yarayacaktır.

Belki de rakibinizin yaptıklarının tam tersini yapıp, başarıya ulaşacaksınız. Yani analiz konusu, olumlu anlamda size elbet katkı sağlayacaktır.

Uygulamanızın Simgesi ve Ekran Görüntüsü

Şöyle düşünün, Instagram dikkat çekmediğini düşündüğü ve eski renklerle oluşmuş, eski logosunu değiştirdi ve yerine gökkuşağı renklerinde yeni dikkat çekici bir logo yaptı.

Uygulamanızın logosu ve ilk ekran görüntüsü, kullanıcı deneyimi için çok önemlidir. Yani siz mağaza vitrinlerinde dolaşırken neye göre tercih yaptığınızı düşünün ve ona göre uygulamanızı optimize edin. Kalitesiz ve önemsiz bir logolu uygulamayı kimse indirmeyecektir.

Mutlaka Yorum ve Eleştiri Alın

Bir kitleyi tutmanın ve o kitleyi elinizde tutmanın en iyi yolu onları dinlemektir. Kesinlikle, kullanıcılarınızın olumlu veya olumsuz eleştirilerine kulak verin ve bunu yapabileceğiniz taktirde uygulamanıza uygulayın.

Bu size güncelleme konusunda da yardımcı olacaktır. Yani hepsini bir anda değil, tek tek yapıp müşteriyi meraklandırmak ve ilgisini çekmek onları her zaman elinizde tutmanızı sağlayacaktır.

Umarız bu yazı, uygulama geliştirici ve bu işe ciddi bir mesai harcayanlar için olumlu anlamda etki eder ve istediğiniz hedefinize ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER