Portakalda Oluşan Garip Mor Rengin Sırrı Çözüldü!

Ana Sayfa Bilim Portakalda Oluşan Garip Mor Rengin Sırrı Çözüldü!
  Avusturya’lı bir kadın, marketten aldığı portakalları kestikten sonra kısa süre içinde mor renge dönüştüğünü farketti. Kadının karşılaştığı bu garip durumu sosyal medya üzerinden paylaşması bir çok kişinin ilgisini çekti. Elbette bu kişiler arasında konu ile ilgili olan bilim adamları da vardı.

Portakal üzerinde oluşan bu ilginç renklerin insan sağlığı için herhangi bir tehdit oluşturup oluşturmadığının tespit edilebilmesi için portakal üzerinde bir dizi testler yapıldı.

Mor Portakal

Yapılan testler sonucu yayınlanan rapora göre portakalın içerisinde doğal olarak bulunan antosiyanin adlı bir maddenin demir veya diğer metaller ile tepkimeye girmesi sonucu bu alışılmadık rengin açığa çıktığı açıklandı. Rengin oluştuğu bölgeler üzerinde çeşitli kimyasal işlemler ve spektrometrik testler yapıldı. Bu testlere göre portakala turuncu rengini veren doğal renk pigmentlerinin kimyasal yapısında bozulmalar tespit edildiği öğrenildi.

Portakal üzerinde oluşan bu ilginç rengin ve yapısı bozulan pigmentlerin insan sağlığı için herhangi sorun oluşturamayacağı vurgulandı. Antosiyanin adlı madde doğadaki kırmızı ve mor renkli bir çok bitki, meyve ve sebzede doğal olarak bulunuyor. Ayrıca kan portakalı olarak da tabir edilen kırmızı renge yakın portakalda da bu madde bulunmaktadır.

Mor portakalların renk değişimine uğrayan bölgelerinde metal oranı normalden daha yüksek..

Normalde turuncu olması gereken bu portakalda mor renk oluşumunun gözlenmesinin sebebi ise kesildiği bıçak üzerindeki demir tozları nedeniyle veya depolama alanında oluşabilecek metal temasları olarak gösteriliyor.

Portakal üzerinde yer alan mor ve kırmızı bölgelerin, portakalın normal olan diğer bölgelerine göre daha fazla demir ve diğer metal yapılı mineralleri içerdiği gözlendi. Ayrıca portakal üzerinde oluşan bu ilginç rengin sebebinin gerçekten de metal tepkimesi sonucu olduğunu ispatlamak için bir grup kimyager bir test gerçekleştirdi. Portakal ile demir tozları laboratuvar ortamında tepkimeye sokuldu. Gerçekten de demir tozlarının tepkimeye girdiği alanlarda yoğun şekilde mor ve kırmızı renklerin oluştuğu gözlendi.

Ayrıca portakaldaki ilk renk değişikliğini fark eden Avusturya’lı kadın da evindeki tüm bıçakların iki gün önce bilenme işleminden geçirildiğini aktarmıştı.

Tesadüf sonucu keşfedilen ve gayet basit duran bu olayın arkasında aslında mükemmel bir kimyasal olay yatıyor. Demir ile tepkimeye girebilecek kadar kuvvetli bir asit oranına sahip olan portakal insan midesine zarar vermiyor. Aksine vücudumuz için gerekli olan bir çok vitamini ve minerali bünyesinde barındırıyor.

Siz de portakalınızı kesip kısa süre sonra renginde bir değişiklik olduğunu görürseniz telaşlanmayın, artık sebebini biliyorsunuz. Hatta bir portakal ile demir tozlarını etkileşime sokmak çocuklar için eğitici ve basit bir deney olabilir, evinizde deneyebilirsiniz 🙂

Kaynak: https://www.sciencealert.com/so-here-s-why-orange-australia-bizarrely-turned-purple-anthocyanins-antioxidants-chemical-reactions-iron-metal

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir