Koronavirüs salgını kapsamında yasaklar ve kısıtlamalar ard arda gelmişti. Fakat bir FOX TV kanalında virüsü ve yasakları değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 14 günlük bir tam kapanmanın yeterli olmayacağını belirtti. Ceyhan, tam kapanma olacaksa da en az 28 günlük bir kapanma uygulanması gerektiğini önemle vurguladı.

Prof. Dr Mehmet Ceyhan 14 Gün Yetmez, Tam Kapanma 28 Gün Olmalı

mehmet ceyhan koronavirüs açiklamasi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, FOX TV’de İlker Karagöz’ün koronavirüs ile ilgili sorularını cevapladı.

Covid-19 salgının Türkiye’deki gidişatını değerlendiren Ceyhan, 28 günlük tam kapanma yapılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’deki toplam pozitif vaka sayısına da değinen Ceyhan, Sağlık Bakanlığı’nın teşhis edemeyeceği hastalarla birlikte toplamda Türkiye’de 1 kaç milyon pozitif kişi olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Tam kapanma 28 gün olmalı, 14 gün işe yaramaz. 14 gün bir kuluçka süresidir. Önleme için 2 kuluçka süresi yani 28 gün kapanma gerekiyor. Erken dönemde alınmayan önlemler sonradan alınınca işe yaramadı. Seyahatler kısıtlanmadan salgınla başa çıkılamaz. Sonradan alınan önlemler işe yaramadı.” açıklamasını yaptı.

Diğer yandan ise Ceyhan, “İstanbul’da vaka biraz düştü ama fark etmiyor. İstanbul’dan her yere seyahat var. Bir yerde azalırken başka şehirde artıyor. Nisan, mayıs aylarında. alınması gereken önlemler alınmadı.” ifadesini kullandı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER