Koronavirüs salgını ile tüm dünyada mücadele devam ederken, aşı çalışması ile de güzel haberler gelmeye devam ediyor. Pfizer/BionTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının arkasındaki isim olan Prof. Dr. Uğur Şahin Türkiye ve aşı hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Ortaya çıkan yeni mutasyonun koronavirüs aşılarını etkileyip etkilemeyeceği konusuna da değinen Uğur Şahin aynı zamanda Türkiye’ye yapmak istedikleri yatırımla ilgili olarak da müjde verdi.

Prof. Dr. Uğur Şahin’den Türkiye’ye Müjde! Üretim Alanı Açmayı Planlıyoruz

Prof. Dr. Ugur Sahin'den Turkiye'ye Mujde!

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, A Haber’e konuk olduğu canlı yayında hem geliştirdikleri koronavirüs aşısıyla hem de yeni ortaya çıkan mutasyonlarla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Uğur Şahin canlı yayında Türkiye’yle ilgili de çok güzel bir müjde verdi. Türkiye’nin ilk aşamada 550 bin aşı gönderilecek. 2021 yılının başında aşıları göndermeyi planlıyoruz. 4,5 milyon dozu mart ayının sonuna kadar yollamayı hedefliyoruz. Çok mutluyuz aşımızı Türkiye’de göndermekten dolayı sevinçliyiz.

Aşı Türkiye’de de Üretilecek Mi?

Üretimleri Pfizer ile gerçekleştiriyoruz. Aşımız Türkiye’de de üretme girişimlerimiz var. Ama 2021 yılı içerisinde olur mu bilemiyorum. Türkiye’ye aşılar Avrupa’dan gelecek.

Aşı Ne Kadar Süre Koruyacak?

Aşımızın 4 ay koruyuculuğu var. 2 yıl içerisinde tüm verileri toplayacağız. Aşıların ilk 2 ay içerisinde genel verileri belli olur izim verilerimizde de bir değişiklik olacağını beklemiyoruz. Herhangi bir endişemiz yok

Koronavirüs Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Koronavirus Asisinin Yan Etkileri Nelerdir

Aşının yat etkileri genel aşılarda olduğu gibi baş ağrısı, aşı olan bölgede ağrı, ateş vs… Diğer tüm aşılardaki genel yan etkiler mevcut, alerji konusunda henüz bir yan etki verisi yok.

Eski Yaşantıya Ne Zaman Döneriz?

Bu kış tüm insanlık için çok zor olacak. Özellikle yaşlılarımız ve sağlık çalışanlarının aşıyı alması gerekiyor. Farklı şirketlerin ürettiği aşılarda var. Önümüzdeki yılın yaz aylarının sonunda büyük ölçüde aşılama tamamlanırsa 2021’in sonunda yavaş yavaş normal bir yaz ve kış yaşayacağız.

Çocuklar Aşı Olacak Mı?

Aşıların ek rahatsızlığı olan yaşlılarda da % 95 etkinliği olduğunu gördük. Çocuklar da aynı aşıyı alacak ama daha düşük dozda olacak. Çalışmalarımız sürüyor bu konuda.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!