Koronavirüs salgınında vaka artışları yeniden tırmanışa geçti. Bu kapsamda ise doktorlardan öneriler gelmeye devam ediyor. Dahası Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Günümüzde pandemi süresince birlikte yeme içme güvenli değil, aynı masada yemek yemek güvenli değil. Herkesin kendi başına izole şekilde yemesi lazım, mesafeyi koruyarak yemesi lazım” açıklamalarında bulundu.

Profesörden Açıklama: Aynı masada yemek yemeyin!

Aynı masada yemek yemeyin

Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medyada paylaştığı video ile toplu halde yeme içmenin bulaş açısından risk oluşturduğunu belirtti.

Özlü, birlikte yeme içme kültürünün koronavirüsün yayılması için çok uygun koşul oluşturduğunu belirterek, “Gerek ev davetleri, eş dost bir araya gelip yeme içme, günler, birlikte oturmalar, toplu sünnet ve düğün yerlerindeki yemek davetleri, yemekhaneler, gerekse de restoran ve kafelerde bir masada karşılıklı oturarak birlikte yeme içme bulaşma için bulunmaz bir fırsat. Bu sırada kimse doğal olarak maske takmıyor.

Maske takmadığınız zamanda bulaşma kolay oluyor, korunmasız oluyorsunuz. Zaten bir masada ya da bir sofrada oturuyorsanız mesafe de korunamıyor. Karşılıklı sohbet ediliyor, o sohbet sırasında bir kişi pozitifse eğer oradaki pek çok kişiye virüs bulaşır, bulaşıyor da zaten. Sadece bizde görülen bir durum değil Avrupa’da da restoran ve kafelerin bulaşmada çok büyük rol oynadığı gösterilmiş” açıklamalarında bulundu.

Birlikte yeme içme güvenli değil

Birlikte yeme icme guvenli degil

Prof. Dr. Özlü, “Günümüzde pandemi süresince birlikte yeme içme güvenli değil, aynı masada yemek yemek güvenli değil. Herkesin kendi başına izole şekilde yemesi lazım, mesafeyi koruyarak yemesi lazım. Maske yerken, içerken takılamadığı için tek koruyucu yöntem mesafe. Mesafenin mutlaka korunması lazım. Herkesin kendi başına ayrı bir odada, ayrı bir köşede yemesi mümkün, bu güvenliği kısmen sağlar” açıklamalarında bulundu.

Evdekiler ile Yemek Yemeyi Tercih Edin!

Evdekiler ile Yemek Yemeyi Tercih Edinphoto

Bilim Kurulu üyesi Özlü, bir masada karşılıklı yemek yerken, bir şeyler içerken, karşıdaki kişinin konuşması ile ağzından çıkacak damlacıklar sayesinde bulaşın olacağına dikkat çekip, yaptığı açıklamada “En kolay yaygın bulaşma şekli bu zaten. Bu dönemde çok dikkat etmek lazım. Hane halkı ile yemek yemeyi tercih edin. ” açıklamalarında bulundu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!