Koronavirüs salgını sebebiyle dünya genelinde 1 milyondan fazla insan yaşamını yitirdi. Dahası tedavisi de tam bulunamadığından dolayı dünyada hala binlerce kişi yaşamını yitiriyor. Tabi durum böyle olunca virüs ile ilgili olarak araştırmalar devam ediyor. Birde araştırmada koronavirüs gıdayla bulaşır mı oldu, tüm detaylarına bakalım.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işıl Var, koronavirüs salgının bulaşı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Var, çiğ sebze meyve ile yarı pişmiş mamullerin sadece koronavirüs değil, diğer mikroorganizmalar açısından da riskli olduğunu kaydetti.

Profesör’den Dikkat Çeken Açıklama! Koronavirüs Gıdayla Bulaşır Mı?

Koronavirus Gidayla Bulasir Mi

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işıl Var, koronavirüs salgının bulaşıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Var, çiğ sebze-meyve ile yarı pişmiş mamullerin sadece Covid-19 değil, diğer mikroorganizmalar açısından da riskli olduğunu kaydetti. Diğer yandan ise virüsün gıda sektöründe çalışanlardan da bulaşabileceğinin önemle vurguladı.

Çin’de dondurulmuş deniz ürünlerinde koronavirüse rastlanıldığı bilgisi geldiğini belirten ÇÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işıl Var, koronavirüsün gıda yoluyla bulaşmadığını düşünerek rahat davranılmaması ve tedbir alınması konusunda insanları uyardı.

Tavuklarda ve deniz ürünlerinde koronavirüsle karşılaşılmış

koronavirus balik ve tavuk bulasir mi

Özellikle çiğ tüketilen sebze ve meyveler ile yarı pişmiş mamullerin koronavirüs dahil tüm mikroorganizmalar açısından tehlikeli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Işıl Var, ‘‘Bugün Covid-19 gıda yoluyla bulaşmıyor dersek iki gün sonra bulaştığına dair bulgularla karşılaşabiliriz. Bunun haberleri Çin’den geldi. Orada dondurulmuş tavuklarda ve deniz ürünlerinde koronavirüsle karşılaşılmış.

Bu açıdan baktığımızda hiç olmazsa tedbirimizi alalım diyorum. Çünkü diğer virüslerle karşılaştırınca neden olmasın diye akla bir soru işareti geliyor. Elbette özellikleri çok çok farklı ama eğer mutasyona uğruyorsa ve gıda yoluyla bulaşacak bir mutant çıkarsa bu nasılsa bulaşmıyordu deyip ayaklarımızı uzatmamalıyız” açıklamalarında bulundu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER