Maske bilindiği üzere zorunlu olarak her ilde takılıyor. Bazı yerlerde ise vatandaşlar maske takmamak için mücadele veriyor. Koluna takanlar, hiç takmayanlar kameralara yansıyor. Bu sebeple şiddetli tartışmalar yaşanıyor. Vatandaş kendi arasında maske tartışmasını yaparken bunlara ek olarak birde profesörler maske tartışmasına girdi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kendisini maske yorumu yüzünden sosyal medyada eleştiren Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu’na adeta patladı.

Diğer yandan ise verdiği cevapta Ceyhan, ”Seni adam yerine koyup cevap vermezdim ama” diyerek bir açıklama yayınladı. Çilingiroğlu ise ”Üzerimde emeğiniz yok, dediklerinizde yanıldınız” diyerek ilk sözlerinin arkasında durdu.

Profesörlerin Maske Tartışması!

Profesörlerin Maske Tartışması

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan arasında tartışma çıktı.

Çilingiroğlu, Ceyhan’ın maskeyle ilgili eski bir konuşmasını paylaşıp nasıl çelişkiye düştüğünü açıkladı. Ceyhan ise Çilingiroğlu’na “Seni adam yerine koyup cevap yazmazdım ama, şunu söylemeliyim. Senin gibi olmayan ünvanlar kullanan, bilim adamlığından nasibini almamış, bilimi göbek atmak sanan birinin mezuniyetine katkıda bulunduysam, ondan uyanırım sadece.” cevabını verdi.

Yani bulaşıcı üst solunum yolu enfeksiyonlarında en basitinden maske takmıyorsunuz öyle mi?

Çilingiroğlu, Ceylan’ın daha önceden katıldığı programda kesinti alarak ve Twitter’dan “Mehmet hocam önceden maske takılmasın diyenlerdendiniz? Şimdi takın diyorsunuz? Bilim mi değişti, siz mi anlayamadım? Yani bulaşıcı üst solunum yolu enfeksiyonlarında en basitinden maske takmıyorsunuz öyle mi? Bu ne biçim enfeksiyon kontrolüdür? Hocam?” paylaşımında bulundu.

”Maske Tak Demek Senin Gibi Cahillerin İşi Olabilir”

Ceyhan’ın programda kullandığı “sağlıklı kişilerin maske takması önemsizdir” sözlerine atıfta bulunan Çilingiroğlu’na Ceyhan açıklamasında: “Solunum yoluyla bulaşan her hastalıkta topluma maske taktırılmaz. Bulaşıcı hastalıkların kontrolü dersime girmemişsin herhalde. Maske, virüsü taşıyan takarsa daha çok koruyucudur.

Sağlık çalışanlarının maske bulamadığı bir dönemde topluma bu veriyle “maske tak” demek ancak senin gibi cahillerin işi olabilir. Basının ilgisini çekmek için birilerine sataşmak, soytarılık yapmak, dört üniversiteden profesörlüğüm var gibi yalanlara başvurmaya gerek yok. Hacettepe’den iyi hekimler çıkar ama arada senin gibiler de çıkıyor işte. Üzgünüm” paylaşımında bulundu.

“Seni Adam Yerine Koyup Cevap Yazmazdım Ama

Ceyhan ayrıca Çilingiroğlu için “Seni adam yerine koyup cevap yazmazdım ama, şunu söylemeliyim. Senin gibi olmayan ünvanlar kullanan, bilim adamlığından nasibini almamış, bilimi göbek atmak sanan birinin mezuniyetine katkıda bulunduysam, ondan uyanırım sadece. Bilimle ilimin farkını oku” paylaşımında bulundu.

Üzerimde Emeğiniz Yok

Çilingiroğlu’nun diğer paylaşımında; “Bilim insanıyız. Yayınlarımız araştırmalarımız ortada. Sizlerden direk eğitim almadım yani üzerimde emeğiniz yok. Maske işine gelince keşke benden önce takın deseydiniz. Ama yanıldınız diğerleri gibi. O nedenle dediklerinizin benim için hiç bir önemi yok.” paylaşımında bulundu.

 


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!