Mars’a gitmek çoğu teknoloji şirketi sahiplerinin ve insanoğlunun hayali. Peki, buna uygun musunuz. Psikologlar Mars’taki görev için astronotlarda bulunması gereken özelliği tanımladı.

Araştırmalara göre Mars’ta yani uzayda yaşayacak astronotların önce “vicdanlı” olması, yani doğru olanı yapmaya ve görevlerini özenle tamamlamaya arzu etmesi gerekiyor.

Psikologlara Göre Bu özellik Sizde Varsa Mars’a Gidebilirsiniz!

astronot olma ozelligi vicdan

Araştırmalarda özelliğin duygusallık, dürüstlük, dışadönüklük, tevazu ve uyumluluktan daha ön plana çıktığı vurgulandı.

Araştırmanın yazarı ve Kanada’daki Western Üniversitesi’nde psikoloji alanında doktora öğrencisi Julia McMenamin, açıklamasında;

“Bir ekip ne kadar vicdanlı davranırsa görevleri yerine getirmede o kadar iyi olacaktır.” açıklamalarında bulundu. Diğer yandan ise NASA, ilk insanlı Mars’ görevini 2030 yıllarında başlatmayı amaçlıyor.

Bu arada mürettebat üyelerinin Dünya’da alacağı eğitim haricinde birlikte yaklaşık 5 yıl geçireceği tahmin ediliyor.

Ekip çalışması Mars hayalini gerçekleştirebilir mi?

İlk Mars görevini üstlenen astronot ekibini konu alan Netflix dizisi Away’in danışmanı ve eski NASA astronotu Mike Massimino, Eylül’de CNN’e açıklama yaptı.

NASA’nın 2011’de sonlanan Uzay Mekiği Programı boyunca birçok uzay görevinde bulunan Massimino, “Astronotlar olarak birbirimizi gerçekten seviyoruz” açıklamasını yaptı.

astronot olma ozelligi

Diğer yandan ise astronotların birbirini hem aile üyesi hem de dostu olarak gördüğünü aktaran Massimino, “Uzun süreli uzay uçuşlarında işlerin ilerlemesini sağlayacak adaylar ararız.

İşler ters giderse, hata yaparsın. Sonuçta kimse mükemmel değil. Ama bununla başa çıkabilmen gerekir. Sadece mürettebat için değil, ekibin Dünya’ya geri dönmesi için çalışan insanları da düşünmeli. Mürettebat üyeleri onların çalışmalarına da katkıda bulunmalı.” açıklamasını yaptı.


Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

mehmet yılmaz 2 sene önce

büyük oyunu şimdi fark ettim! among us oyununu bu yüzden yapmışlar, aramızdaki impostor’ları elemek için!!!