Çocuk yetiştirmek kolay değildir. Bilgi, tecrübe, sabır çocuk yetiştirmede en başta gelen unsurlardır. Çocuklarımızla her ne kadar iyi zaman geçirmeye çalışsak da bazen onlara istemeyerek sinirlenebiliyoruz ve ağzımızdan istenmeyen şeyler çıkabiliyor.

Buda çocuğumuzu etkileyebiliyor. Psikologlardan tavsiye çocuğunuza asla bunları söylemeyin!

Psikologlar uyarıyor ki, bu davranış ve söylemleriniz çocuğun zihinsel yönden etkilenmesine sebep olabilir. Bu durum çocuğun öz güven eksikliğine neden olabilir.

Çocuklarınıza Bunları Söylemeyin!

Çocuklarınıza karşı bazen istemeden de olsa bir şeyler söyleyebilirsiniz ama gene de ağzımızdan çıkana dikkat edersek iyi olacaktır.

1- Büyükler Asla Korkmazlar

Aslında yetişkinlerde bunu bilir, büyük küçük herkes korkabilir. Bunu sürekli söylediğiniz takdirde çocuk korkmanın kötü bir şey olduğunu sanacaktır. Onlara daha doğru bir bilgi vererek açıklama yapmalısınız. Neden korkması gerektiğini neden korkmaması gerektiğini güzel bir biçimde açıklamalısınız.

2- Aptalsın

Bu şekilde ona asla hitap etmemelisiniz. Öz güvenli ve kendinden emin bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, böyle hitaplarda bulunmayın. Sizin istediğiniz gibi davranmasalar bile onlara güzellik ile anlatın. Belki yetişkinler kendi arasında bunu şaka yollu kullanabilirler ama çocuklar için kullanmak iyi değildir.

3- Kes Artık Ağlamayı

Bu şekilde çocuklarınıza davranmayın. Bunun yerine neden ağlıyorsun, duygularını neden bu şekilde dışa vuruyorsun gibi şeyler söyleyerek ilk önce onu nazik ve kibar bir şekilde sakinleştirin ve güzelce konuşun.

4- Odanı Temizlemek Neden Bu Kadar Zor

Bu soruyu sorduğunuz zaman, çocuk kendini daha da kötü hissedebilir. Hiçbir şey yapamayacaklarını düşünerek daha da kötü hissedebilirler. Onlara odalarını düzeltecek eğlenceli yollar bulabilirsiniz. Sabırlı bir şekilde tatlı dille söyleyin, zamanla alışacaklardır.

5- Bunu Yaptığına İnanamıyorum!

Hayal kırıklığına uğradığınızda sana inanamıyorum diyerek onu daha da kötü hissettirebilirsiniz. Yaptığı hatadan dolayı kendini suçlu hissedecektir, daha da üstüne gitmek yerine yaptığı hatanın sebebini iyilikle açıklamasını isteyebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz diğer kişilerin de bilgilenmesi için kendi sosyal mecralarınızda Facebook, Twitter ve Instagram gibi yerlerde paylaşır mısınız? Hem bizim böyle yazılar yazmamıza da katkıda bulunmuş olursunuz. Teşekkürler..Hoşçakalın

Kaynak : https://www.consejosytrucos.co/varios/nunca-deberias-decirle-estas-cosas-a-tu-hijo/
Yorumlar (8)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 3 yıl önce

bana para ver bana para verrrrrrrrrrr

ender 3 yıl önce

ya insanların kafasını karıştırmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Oh ne güzel.. 5 hikaye mal gibi okuyoruz.

Anonim 3 yıl önce

Vay be hiç bilmiyordum çok teşekkür ederim(!)

Red rose 3 yıl önce

heh normal annemin sozleri cok normal

    Anonim 3 yıl önce

    evet…

Anonim 3 yıl önce

hhaha annem küçükken hepsini derdi hala diyor

Anonim 3 yıl önce

bencede

Anonim 3 yıl önce

Çok haklı