Çocuk yetiştirmek kolay değildir. Bilgi, tecrübe, sabır çocuk yetiştirmede en başta gelen unsurlardır. Çocuklarımızla her ne kadar iyi zaman geçirmeye çalışsak da bazen onlara istemeyerek sinirlenebiliyoruz ve ağzımızdan istenmeyen şeyler çıkabiliyor. Buda çocuğumuzu etkileyebiliyor.

Psikologlar uyarıyor ki, bu davranış ve söylemleriniz çocuğun zihinsel yönden etkilenmesine sebep olabilir. Bu durum çocuğun öz güven eksikliğine neden olabilir.

Çocuklarınıza Bunları Söylemeyin!

Çocuklarınıza karşı bazen istemeden de olsa bir şeyler söyleyebilirsiniz ama gene de ağzımızdan çıkana dikkat edersek iyi olacaktır.

1- Büyükler Asla Korkmazlar

Cocugunuza Asla 7 seyi Soylemeyin!

Aslında yetişkinlerde bunu bilir, büyük küçük herkes korkabilir. Bunu sürekli söylediğiniz takdirde çocuk korkmanın kötü bir şey olduğunu sanacaktır. Onlara daha doğru bir bilgi vererek açıklama yapmalısınız. Neden korkması gerektiğini neden korkmaması gerektiğini güzel bir biçimde açıklamalısınız.

2- Aptalsın

Cocugunuza Asla kotu seyler Soylemeyin!

Bu şekilde ona asla hitap etmemelisiniz. Öz güvenli ve kendinden emin bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, böyle hitaplarda bulunmayın. Sizin istediğiniz gibi davranmasalar bile onlara güzellik ile anlatın. Belki yetişkinler kendi arasında bunu şaka yollu kullanabilirler ama çocuklar için kullanmak iyi değildir.

3- Kes Artık Ağlamayı

 Çocuğunuza Asla Bunları Söylemeyin!

Bu şekilde çocuklarınıza davranmayın. Bunun yerine neden ağlıyorsun, duygularını neden bu şekilde dışa vuruyorsun gibi şeyler söyleyerek ilk önce onu nazik ve kibar bir şekilde sakinleştirin ve güzelce konuşun.

4- Odanı Temizlemek Neden Bu Kadar Zor

Cocugunuza Asla 5 seyi Soylemeyin!

Bu soruyu sorduğunuz zaman, çocuk kendini dahada kötü hissedebilir. Hiçbir şey yapamayacaklarını düşünerek daha da kötü hissedebilirler. Onlara odalarını düzeltecek eğlenceli yollar bulabilirsiniz. Sabırlı bir şekilde tatlı dille söyleyin, zamanla alışacaklardır.

5- Bunu Yaptığına İnanamıyorum!

cocugunuza söylemeyin bunlari

Hayal kırıklığına uğradığınızda sana inanamıyorum diyerek onu daha da kötü hissettirebilirsiniz. Yaptığı hatadan dolayı kendini suçlu hissedecektir, daha da üstüne gitmek yerine yaptığı hatanın sebebini iyilikle açıklamasını isteyebilirsiniz.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.consejosytrucos.co/varios/nunca-deberias-decirle-estas-cosas-a-tu-hijo/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!