Rahatsızlıklar İçin Bitki Çayları ve Faydaları

Ana Sayfa Haber Rahatsızlıklar İçin Bitki Çayları ve Faydaları
Ebru Taş   Rahatsızlıklar İçin Bitki Çayları ve Faydaları

Dönem dönem oluşan rahatsızlıklar için bitki çayları gününüzü kurtaracak içecekler ve şifa kaynağıdır. Havaların soğuması veya günlük hayatından temposundan etkilenen vücudumuzu şifalı besinler ve içecekler ile dirençte tutmalıyız. Herkeste yaşanan bazı rahatsızlıklar için bitki çayları önerisi vereceğiz. Gelin bunlar neymiş öğrenelim 🙂

Yavaş Çalışan Metabolizma = Yeşil Çay

Çoğu insanın metabolizması farklı çalışır. İnsanlar arasında bir muhabbet vardır hatta. Benim metabolizmam yavaş çalışıyor ondan kilo veremiyorum, yiyorum yiyorum fayda etmiyor kilo alamıyorum metabolizmam hızlı çalışıyor. Yavaş çalışan metabolizmayı çalıştırmak için yeşil çayını tüketebilirsiniz. Yeşil çayın faydaları saymakla bitmez. Antioksidandır, ayrıca beyin fonksiyonlarını artırır, yağ yakıcıdır.

Uykusuzluk = Papatya

Zaman zaman uykusuzluk problemi çoğumuzda olur. Yediğimiz besinlerden kaynaklı da olabilir. Stres, gerginlik etkileyebilir. Uykusuz kalmak gün içinde enerjimizi ve performansımızı düşürür. Uykusuzluk problemi yaşayanlar için papatya çayı önerilir. Ayrıca regl döneminde olan kadınlar için de rahatlatıcıdır.

Nezle = Mürver Çiçeği Çayı

mürver çiçeğinin faydaları

Mürver çiçeğini belki daha önce duymamış olabilirsiniz.  Yaprak ve çiçeğinin faydaları ayrı, kabuğunun faydaları ayrıdır. Kış aylarında kurtarıcınız olacaktır. Nezle, grip geçirmenin yanı sıra ateş düşürücü özelliğiyle de bilinmektedir.

Stres = Limon Otu Çayı

Çoğu hastalığın başkahramanı olan stres mideden başa çoğu rahatsızlığa sebep olur. Stres zamanlarında ilaçlara antidepresanlara sarılmak yerine doğal yollar ile geçirmeye çalışmalıyız. Limon otu çayı vücudumuz için mükemmel bir antioksidandır, baş ağrısına da iyi gelir. Birçok faydası bulunmaktadır. Stresli, gergin olduğunuz dönemlerde limon çayını tüketebilirsiniz.

Mide Bulantısı = Zencefil Çayı

Metabolizmayı hızlandıran zencefil çayı spor yapan kişiler için gece yatmadan önce içebileceği güzel bir çaydır. Kilo vermek isteyenler de tüketerek destekleyebilir. Mide bulantısı sorunu yaşayanlar için zencefil çayı iyi gelecektir.

Şişkinlik = Nane Çayı

Mide rahatsızlığı yaşayanlar, yemeklerden sonra şişkinlik problemi olanlar veya regl döneminde şişkinlik sorunu yaşayanlar için nane çayı içilmesi önerilir. Nane çayı ağız kokularını da engellemek için faydalıdır.

Bitki Çaylarının Hazırlanışı:

Poşet çay kullanmıyor iseniz çayların yapraklarını veya toz halinde ise bir bardak su ile maksimum 15 dakika kaynatın. 15 dakika kaynayıp, demlendikten sonra içebilirsiniz. Tadından dolayı içemiyorsanız bal kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir