RAM, bir cihaza bilgisayar diyebilmemiz için olmazsa olmaz bir parçadır. RAM temizleme işlemi de sistemin yürütülebilmesi için bazen hayati öneme sahip olabilir.

Bir uygulamanın çalıştırılabilmesi, bilgisayarda veya telefonda bir resmin görüntülenebilmesi veya herhangi bir işlem yapılması tamamen RAM ve işlemci üzerinde gerçekleşir.

Ancak bilgisayar veya telefonlar kullanıldıkça kullanılan RAM miktarı artar. Örneğin tarayıcıda bir sekme açtınız ve sekme ile işiniz bitti ve tarayıcıyı aşağı indirdiniz. Her ne kadar program kapatılmış gibi dursa da RAM de hâlâ bir miktar yer işgal edilir.

RAM Temizleme

Biz de bu yazımızda hem Windows RAM temizleme ve Android RAM temizleme işlemlerinin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

RAM Temizleme Programı Windows

Windows işletim sistemi yapısı gereği fazlaca RAM’e ihtiyaç duyar. Ayrıca işletim sistemi üzerinde açılacak olan tarayıcı sekmeleri de hayli fazla RAM tüketir.

Bu nedenle söz konusu Windows işletim sistemleri olunca RAM temizleme işlemi önem kazanır. Windows işletim sisteminde RAM temizlemenin en kolay yolu ise iyi bir RAM Temizleme Programı kullanmaktır.

CleanMem programı ise bu konuda bilinen en iyi programlarda biri olarak karşımıza çıkıyor.  CleanMem ile RAM temizleme işlemi yapmak için şu adımları takip edin;

 • Öncelikle bu linke tıklayarak CleanMem programını indirin ve standart olarak kurulum yapın. Arından masaüstünde yer alan CleanMem Mini Monitor adlı programı çalıştırın.
 • Görev çubuğunda anlık olarak kullanılan RAM miktarı gösterilecektir. Görüldüğü üzere referans bilgisayardaki toplam RAM’in yüzde 37’si kullanılmakta.
 • Bu miktar, Windows’un normal olarak çalışmaya devam edebilmesi için yeterli bir miktardır. Ancak kullanılan RAM’in %70 ve üstü olması, Windows RAM temizleme işlemine ihtiyaç duyulmasına neden olur.

RAM Temizleme

 • RAM temizleme işlemi yapmak için CleanMem Mini Monitor programı üzerinde yer alan “Advanced” sekmesine geçiş yapın.
 • Burada yer alan Auto Run CleanMem seçeneğini aktif hale getirin. Seçeneğin yan tarafında ise RAM temizleme sıklığını ve RAM’in hangi yüzdede temizleneceğini seçmeniz gerekiyor. Değerleri resimdeki gibi değiştirmenizi öneririz.
 • Böylece Windows RAM temizleme için gerekli olan tüm işlemler yapılmıştır. Artık CleanMem sistem başlangıcında yüklenecek ve arka planda düzenli olarak RAM’iniz temizlenecektir.

RAM Temizleme

RAM Temizleme Android

Tüm Android kullanıcılarının da bildiği üzere Android işletim sisteminin en büyük problemi aşırı bir RAM tüketimine sahip olmasıdır. Her ne kadar Google bu sorunu eskiye nazaran azaltmış olsa da Android’in RAM tüketimi yine de oldukça yüksek.

Telefon performansını düşüren ve şarj tüketimini artıran bu durum Android RAM temizleme işlemi ile bir nebze giderilebilir. Oldukça geniş bir uygulama desteğine sahip olan Android, RAM’deki gereksiz verilerin silinebilmesini sağlayan birçok uygulamayı da bünyesinde barındırıyor.

Uzun yıllardır en güvenilir programlardan biri olan Greenify, Android RAM Temizleme Programları arasında özel bir yere sahip.

RAM Temizleme

Reklam içermeyen ve sistemi yoracak hiçbir gereksiz özellik barındırmayan bu program, arka planda çalışan gereksiz programları kapatarak boştaki RAM miktarının artmasını sağlıyor. Samsung ram temizleme, Android cihazınızda Greenify programını kullanmak için şu adımları takip edin;

 • Öncelikle Google Play Store üzerinden Greenify programını indirin ve açın.
 • Uygulamanın sağ altında yer alan + simgesine dokunun.
 • Önünüze tüm uygulamalarınızın yer aldığı bir liste gelecektir. Bu listede yer alan ve arka planda çalışmasını istemediğiniz programları seçin. (WhatsApp, Instagram gibi anlık mesaj alabileceğiniz programları bu listeye eklemeyin. Aksi takdirde mesaj alırken gecikmeler yaşayabilirsiniz.)

RAM Temizleme

 • Uygulamaları seçtikten sonra sağ altta yer alan tik işaretine dokunun. Uygulama ana sayfasına tekrar yönlendirileceksiniz. Ana ekranın sağ alt tarafında yer akan zZz yazılı simgeye dokunun. Gereksiz uygulamalar kapatılacak ve RAM, ciddi oranda boşaltılacaktır.
 • Uygulama ayarlarından ekran her kapandığında uygulamaları kapat seçeneğini aktifleştirerek işlemi otomatik hale getirebilirsiniz.

Not: Greenify programının yanında Android cihazlar ile varsayılan olarak gelen yazılımlar ile de RAM temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Örneğin Samsung marka telefonlarda “Cihaz Bakımı” alanında yer alan Hafıza temizleme özelliği RAM boşaltma işlemi için son derece etkilidir. Resimde görüldüğü üzere bu işlem ile RAM’de 1.4 GB boşluk oluşturulabiliyor.

RAM Temizleme

Bu yazımızda RAM temizleme işleminin nasıl yapılacağını hem Android hem de Windows işletim cihazları için ayrı ayrı gösterdik.

RAM temizleme konusunda aklınıza takılan herhangi bir sorun varsa yorum sekmesini kullanarak bizlere ulaşabilir, cihazınızdaki RAM donanımına ait detaylı bilgileri nasıl öğreneceğinizi ise RAM Modeli Öğrenme başlıklı yazımızdan görebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER