Ransomware Saldırıları Tüm Dünya’da % 50 büyüyor

Ana Sayfa Haber Ransomware Saldırıları Tüm Dünya’da % 50 büyüyor
Yunus Emre İyitütüncü   Siber saldırılara ilişkin araştırmalar, geçtiğimiz yıllık Verizon veri raporlarında  analiz edilen tüm olayların% 51’inden sorumlu olduğu anlaşıldı.Aynı zamanda, bazı firmalar tarafından alınan tedbirlerin hedef alındığı da biliniyor.

Umut ışığı olacak mı?

Verizon’un güvenlik araştırma bölümünün üst düzey yöneticiliğini yürüten Marc Spitler, gerçekleştirilen  saldırıların sayısındaki hızlı artışın çok fazla olacağını söyledi. Çünkü bu kadar kötü amaçlı hack grubunun çok fazla taktiği olduğunu söyledi.

Güvenlik firması Symantec tarafından hazırlanan raporda, masum insanların  yazılımların çalınıp daha sonra fidye ödeyerek tekrar yazılımlarını alması bunun karşılığında ise ödedikleri ortalama tutar 1000 dolara (775 TL) yükseldiği tespit edildi.

Spitler, tüketicilerin fidye yazılımıyla, işletmelere olan saldırıları çok daha gizli. Genel olarak saldırganların, ödeme talep etmeden  önce karıştırılan kilit veri tabanlarını bulmak için şirketin altyapısına iyice yerleşiyorlardı.

 

Çoğu saldırıda, e-posta yoluyla gönderilen sahte bağlantılar, fidye yazılımları ve diğer kötü amaçlı yazılımların başlıca dağıtım mekanizmasıydı.

Üst düzey güvenlik yöneticisi olan Spitler “Bu saldırılar, sistem üzerine dayanak oluşturmakla ilgili,” dedi ve saldırganların bir organizasyon içerisindeyken, genellikle birçok farklı saldırıları planladıklarını belirtti.

Symantec’in Avrupa’daki teknoloji sorumlusu Darren Thomson’un istatistiklerine göre 131 e-posta mesajından birinde siber tehdit olacağını söyledi. Siz siz olun her e-postayı tıklamayın.

Ransomware-Saldırıları-Tüm-Dünya’da---50-büyüyor-webhakim-p-1663

Word belgelerine ve Excel elektronik tablolarına ulaşıyorlar” ve “ insanlara günde birçok kez mesaj gönderiyorlar” dedi.

Verizon:”Bu durumlara karşı ise dijital savunmaların başlayacağını bildirdi”.

Peki Nedir Bu Ransomware ?

Genel olarak girdiği sistemleri şifreleyip, kullanılmaz hale getiren ve dosyaların erişimini engelleyen bir virüstür. Ransomware, dilimizde Fidye virüsü olarak geçiyor. Bu tür yazılımların amacı genel olarak, büyük yazılımları şifreleyip tekrar sahibine satmaktır.

 

Kaynak:BBC News

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir