Vatandaşlar Recep ayının 15. gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor? Receb-i Şerif ayının 15. gece nafile namazları nelerdir? 15. gece namazları kılınışı ve tarifi haberimizde. Recep ayı 15. gece kılınacak 14 rekat namaz tarifi nasıldır?

Recep ayının yarısının 15. gece namazları nelerdir?

Recep ayinin yarisinin 15. gece namazlari nelerdir

26 Şubat Cuma’yı 27 Şubat Cumartesi’ye bağlayan gece 14 rekat namaz kılmak çok sevaptır. Peki 14 rekatlık namazın kılınışı, tarifi ve faziletleri nelerdir? Hadis-i Şerifler haberimizde.

Receb-i Şerif ayının 15. gecesi 26 Şubat Cuma’yı 27 Şubat Cumartesi gecesine bağlayan gecedir. Yani Recep ayının 15. gecesi bugün 26 Şubat Cuma 2021 akşam namazıyla başlayacak ve 27 Şubat Cumartesi imsak vaktine kadar devam edecek. Dinimizde geceler önce geldiği için ilk olarak gece yaşanır sonra gündüz yaşanır.

RECEBİ- ŞERİF’İN YARISINDA (15. GECE) KILINACAK 14 REKATLIK NAMAZ VE TARİFİ

1-) Enes (Radıyallahu Anh) ‘dan merfû’an rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Her kim Receb’in yarı (on beşinci) gecesinde 14 rekat kılar, her rekatta, 1 Fatiha, 20 İhlas (Gulhüvallahüehad), 3’er kere de Felak ve Nas Surelerini okur.

Namazını bitirince bana 10 kere salât okur sonra da 30’ar kere, tesbih, hamd, tekbir ve tehlil de bulunursa, yani;’Sübhanellahi Elhamdülillahi Allahüekberu Lêilêheillallah’derse, Allah-u Te’ala ona, sevaplarını yazmak, Firdevs cennetinde kendisi için ağaçlar dikmek üzere 1000 melek yollar.

O geceye kadar yaptığı bütün günahları siler, bir dahaki seneye kadar üzerine hiçbir günah yazmaz.Bu namazda okuduğu her harfe karşılık, kendisine 700 hasene yazar, her rukü ve secdesine karşılık cennette ona yeşil zebercedden 10 köşk bina eder. Her rekata mukabil, cennette ona kırmızı yakuttan 10 şehir verir.

Bir melek gelip, elini omuzları arasında koyarak: ‘Geçmiş günahların muhakkak bağışlandı, ameline yeniden başla’ der.”

(Kaynak : Cûzekanî, Suyûtî, el-Le’âli)

2-) Recep ayının 15. gecesi, bir Fatiha, 10 İhlas ile 100 rekat kılınıp, peşine de 1000 kere istipfarda bulunmak, gününde de, bir Fatiha ve bir İhlas ile 50 rekat kılmak, teşvik edilen amellerdendir.

(Kaynak : Muhammed en-Nâzilî, Hazinetü’l esrâr)

Namaz tariflerini, zikirlerin, hadisleri ve ibadetlerin yapılışını Arapça’dan çeviren, Cübbeli Ahmet Hoca’ ya çok teşekkür ediyoruz. Kendisinden ALLAH razı olsun, bol bereketli vakitler versin. AMİN

Daha detaylı bilgi için https://cubbeliden.blogspot.com/2018/03/recebin-15-gecesi-ve-gunu-namaz.html


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER