Reebok Mısırdan Ayakkabı Yapmaya Başlıyor

Ana Sayfa Haber İlginç Reebok Mısırdan Ayakkabı Yapmaya Başlıyor
  Reebok’ın gelecek ekibi adını verdiği ekibin üst düzey yöneticilerinden Bill Mclnnis, şirket politikalarını şu cümleyle özetledi: Reebok ayakkabı yapımının bütün aşamalarında çevreye zarar vermemeye çalışıyor.

Şu anda yapılan ayakkabıların büyük çoğunluğunda petrol bazlı plastikler kullanılıyor ve bu ürünler yüzyıllarca doğadan atılamıyor. MIT’nin 2013 araştırmaları gösteriyor ki bir çift lastik pabuç (Sneaker) yapımında yaklaşık 30 pound karbon dioksit doğaya salınıyor. Her yıl milyarlarca ayakkabı üretildiğini düşünürsek ciddi bir çevre kirliliğinden bahsediyoruz.

Nike ve Adidas’ın da benzer inisiyatifler almaya çalıştığı yine gündemdeki haberlerden. Lastik pabuçların yeniden üretilebilir olması sürdürülebilirlik anlamında önemli; hele ki bu firmaların yıllık üretim hacimlerinin büyüklüğü ve bu bilgilerin erişilebilir olduğu düşünülünce.

Ayakkabının tabanı petrol kullanılmadan üretilecek, toksik içermeyen endüstriyel mısırlar kullanılacak ve de yüzde yüz organik pamuktan yapılacak. Şirket pamuk ve mısırı üretimlerinin temeline oturtmak istiyorlar. Bill Mclnnis, bu üretim metodunun ayakkabı sanayinden devir açıcı bulduğunu açıkça belirtiyor. Haksız da sayılmaz.

[ilgili_haber id=”1954″][/ilgili_haber]

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir