Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 risk haritasındaki kıstasları değiştirmeyi düşündüğü belirtildi. Alınan bilgilere göre vaka sayılarında patlama yaşanıyor olsa da hastanelerde yoğunluk oluşmaması açısından böyle bir kararın alınmasına yol sebep oldu.

Diğer yandan ise kırmızıya dönen risk haritası ve illerin renk tablosunda kriterlerin değiştirilmesi gündemde. Tüm detaylarına bakalım.

Renk Haritasında Kıstas Değişimi Gündemde! Kırmızı 100’den Başlamayacak

renk haritasi yuzden baslamayacak

Vakalar artsa da Covid-19 zatürreye dönüşme ve yoğun bakıma yatma azalma kriterlerde değişimi gündeme getirdi. Dahası Türkiye’de günlük vaka sayılarının öngörülenin de üstünde artmasına rağmen hastane ve yoğun bakımlara başvuru oranının düşüklüğü aşılamanın olumlu etkisi olarak vurgulanıyor.

2. pik sırasında yoğun bakıma giden hastaların % 85’i 65 yaş üstüydü. Türkiye bu grubu aşılayıp koruma altına alınca hastaneler boş kaldı.

Vaka Sayısı Pik Yaptı!

Mart ayı ile birlikte bazı kısıtlamaların kaldırılmasının vaka sayılarında artışa neden olması bekleniyordu. Günlük pozitiflik rakamları yüzde 11’leri buldu. Günlük vaka sayılarındaki hızlı artış hastanelere öngörüldüğü oranda yansımadı.

Türkiye’nin 32 bin günlük vakayı gördüğü ikinci pik döneminde yoğun bakım bekleme süresi 72 saati bulmuştu ancak şu anda bekleme söz konusu değil. Sağlık kuruluşlarının üzerinde ciddi bir yük bulunmuyor. Kısıtlamaların kaldırılmasından bu yana günlük vaka sayıları yüzde 300 artarken yoğun bakıma başvuru yüzde 25’te kaldı.

İngiltere’de yapılan bir araştırma

Yeni mutantın yoğun bakıma geçiş ve ölümleri de artırdığını ortaya koydu. Türkiye’de bunun yaşanmaması, tam tersine günlük vaka sayılarındaki artışların ölüm ve yoğun bakım oranlarına yansımamasının nedenlerine bakıldı. Yapılan çalışmaların bir bölümü Bilim Kurulu ile de paylaşıldı. Bunun en önemli nedeninin 65 yaş üstünün büyük oranda aşılanması olduğu sonucuna varıldı.

Önceki dalgada yoğun bakıma alınan hastaların % 85’ini 65 yaş üstü hastalar oluşturuyordu. Aşı ile birlikte bu grupta yaşayan vatandaşlar virüsü kapsalar bile hastalığı hafif atlatıyorlar.

KRİTERLER DEĞİŞEBİLİR:

Bu veriler ışığında illerin sınıflandırılmasında bazı değişiklikler yapılabilir.

İLK HARİTA

SON HARİTA


Kaynak : https://www.sabah.com.tr/gundem/2021/03/23/son-dakika-renk-haritasinda-kriter-degisimi-gundemde-kirmizi-100den-baslamayacak?paging=10
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER