• Resmi Kayıtlara Göre En Yüksek Sıcaklık Urfa’daki 60 Derece Değilmiş

Son 30 yılın en sıcak günlerini geçiriyoruz, tabiri caiz ise yumurtayı kırıp havaya atsak, havada pişecek. Hal böyleyken, hava sıcaklığı ile ilgili rekorlar ardı ardına geliyor.

En Yüksek Sıcaklık

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da ölçülen 60 derece, yaklaşık son 30 senenin en yüksek sıcaklığıydı. Ancak bu sıcaklık, resmi kayıtlara göre, ölçülen en yüksek derecedeki sıcaklık değil.

Araştırmalarımızı göre, kayıtlara geçen en yüksek sıcaklık, Dünya Meteoroloji örgütünün normalde en yüksek sıcaklık olarak bilinen Libya’nın El Azizia kentindeki 58 derecelik sıcaklığı diskalifiye etmesiyle, 10 Temmuz 1913’te Ölüm Vadisi, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. 56.7 derece ile rekoru elinde barındıran Kaliforniya’daki Vadi, El Aziziadaki hileli ölçüme dayalı diskalifiye ile ( asfalt tarzı bir zeminde ölçüm yapıldığı için ) sonradan en yüksek sıcaklık seçilmiştir.

Urfa’daki sıcaklığın, guinness rekorlar kitabına girmemesine üzülsek mi, sevinsek mi, bilemedim. Ancak, bunaltıcı ve gerçekten rahatsız edici bir sıcaklık ile başbaşa olduğumuz bugünlerde, klimaların motoruna kuvvet diyorum.

 

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!