Sanat koleksiyoncusu, 17. yüzyıl Meryem Ana tablosu restorasyonu için ”1000 Euro” ödedi. Fakat işler yolunda gitmeyince, Meryem Ana’nın yüzünü tanınmaz hale getirdi.

Restorasyon Sırasında Meryem Ana Tablosu Tanınmayacak Hale Geldi!

meryem ana tablosu restorasyon hatasi

Valensiya’daki özel koleksiyoncunun barok sanatçı Bartolomé Esteban Murillo tarafından Immaculate Los Venerables Anlaşması’nın kopyasını gerçekleştirmek için restoratörüne 1000 Euro ödediği söyleniyor. Fakat, restoratör ilk işlemi gerçekleştirdi sonuç felaket oldu ve Mary’nin yüzünü deforme etti. Daha sonra düzeltmek için yapılan 2.girişim daha da kötüleşmesine neden oldu.

İspanya’daki sanat uzmanları, restorasyonla ilgili yasaların arttırılması çağrısında bulundular. Galiçya Kültürel Mirasın Korunması ve Restorasyonu Okulu profesörü Fernando Carrera, bu tür çalışmaların sadece eğitimli restoratörler tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

Bu İlk Facia Değil!

canavar isa tablosu

İspanya Profesyonel Restoratör ve Konservatuarlar Birliği’nin (Acre) eski başkanı Carrera şunları ekledi: ”Bir kişinin işin ehli olmadan iş yapmalarını hayal edebiliyor musunuz? Diğer yandan eczacı lisansı olmadan ilaç satılmasına izin verilen biri var mı? Yada mimarı olmayan bir binanın inşasına başlanılır mı?

Olay, ”Canavar İsa” olarak bilinen Kuzey İspanya’nın Borja kasabasında bir başka meşhur restorasyonu anımsatıyor. Fırça çalışmaları İsa’nın yüzünü tamamen yok etti. Tabloyu değerlendiren yerli halk ise İsa’dan daha çok bir kirpi veya maymun gibi bir şeye dönüştürüldüğünü düşünüyorlar.


Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/news/article-8449285/Virgin-Marys-face-left-botched-painting-restoration-disaster-Spain.html
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!