Robot Köpek Boston’daki İlk Teslimatını Gerçekleştirdi !

Ana Sayfa Haber Robot Köpek Boston’daki İlk Teslimatını Gerçekleştirdi !
Yunus Emre İyitütüncü   Boston’un Dynamics,robot köpeğin evlere paket servisi yapmanın hazırlığında ve bunu ticari faliyetlere uygulama içerisinde.

Google‘a ait olan şirket,makinelerin farklı ortamlarda kullanım yollarını test etmektedir. Şu ana kadar, robotlar sadece askeri ortamlarda kullanılmıştır. Ayrıca dört ayaklı versiyonu atlayabilir, koşabilir, merdiven tırmanabilir, düşerse yedeğini alabilir, insanlara özgü hareketleri yapabilir ve görevlerini yerine getirebilir.

Boston Dynamics’nin kurucusu ve CEO’su Marc Raibert,Robotumuzu farklı yollardan geçirerek çalışanlarımızın evlerine yönlendirdik ve yolu bulup bulmayacağını kontrol ettik” dedi.”Yolun yaklaşık yüzde 70’ini çok iyi düzenledik.”dedi

 

İnsanların kapılarına giden ilk teslimat robotu tabi ki bu değil. İngiltere’de, geçen yıl Starship Teknolojileri  ile Londra genelinde yiyecek dağıtmak için bir otomatik kurye yapmışlardı.

Boston Dynamics robotunun paket teslim etmek için kapınıza yaklaştığını görünce İngiltere’nin teslimat robotundan biraz daha korkunç.Diğer yandan görünüşe göre, Starship’in girişimi karşısında üsütünlük sağlayabilir,çünkü yaptığı hareket ve etkileşim İngiltere’nin robotundan daha iyi gibi gözüküyor.

Estonya’daki Skype’ın eski kurucularıtarafından oluşturulan Starship kaldırım droid, biraz hantal bir böcek gibi görünüyor. Bu arada Boston Dinamikleri’nin kurucusu Raibert robotlarını “kabusu uyandıran” olarak nitelendirdi.

 

Boston Dynamics’nin test ettiği robotlar için başka fabrikada üretim de münkün. Askeri tarzda, çift pedallı Atlas’ı  konveyör bant üzerine kutular koymak için programlandı.Bu arada şirkete göre;bir işçinin ortalama hızının üçte ikisini yapabilmektedir.

 

Boston Dynamics, gelişmiş robotların ticari kullanıma geçeceğine inanıyor. Google önümüzdeki birkaç yıl içinde pazarlanabilir bir ürün yaratamayacağına dair endişeler nedeniyle şirketi geçen yıl satışa çıkardı. 2013 yılında Google’a açıklanmayan bir miktar karşılığında satılan robot firması için bir alıcı bulunamadı.

Kaynak:http://www.telegraph.co.uk/technology/2017/04/26/boston-dynamics-robot-dog-makes-first-parcel-delivery-house/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir