Central Florida üniversitesi araştırmacıları makine ve insan zihinlerini birbirinden ayıran açığı kapatmaya çalışıyor. Ucf araştırma ekibi nano malzemeyi üst yapıda birleştirerek, insan da bulunan beyin hücrelerinin sinirsel yollarını taklit eden nano ölçekli cihaz oluşturabileceklerini gösterdi.

Makineler İnsan Gibi Düşünebilecek

robotlari insan gibi ogrenecek

UCF’nin NanoScience Teknoloji Merkezi ve Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde doçent olan Jayan Thomas, “Bu, aynı anda ezberleyebilen ve bilgi işleyebilen bilgisayar işlemcileri olan nöromorfik bilgisayarların geliştirilmesine yönelik ilk adımdır. ” dedi. Ayrıca “Bu, işlem süresini ve işlem için gereken enerjiyi azaltabilir. Gelecekte bu buluş, insan gibi düşünebilen robotların yapılmasına yardımcı olabilir.” açıklamasını yaptı.

Makineler İnsan Gibi Görebilecek

robotlar dusunebilecek

Thomas, UCF’nin NanoScience Teknoloji Merkezi’nde yardımcı doçent olan Tania Roy ve UCF’nin NanoScience Teknoloji Merkezi ve Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’ndeki diğerleriyle araştırmayı yönetmektedir.  Roy, teknoloji için potansiyel bir kullanımın drone destekli kurtarma çalışmaları için olduğunu söyledi.

Roy, “Uzak dağ bölgelerine rehberlik etmeden uçabilen ve karaya çıkmış dağcıları bulabilen bir drone düşünün. Bugün zordur, çünkü bu dronların kamera gözleriyle neyi taradıklarını belirlemek için uzak sunuculara bağlanması gerekir. Cihazımız bu drone aracını gerçekten otonom yapıyor çünkü tıpkı bir insan gibi görebiliyor.” dedi.

Pradhan, “Üst yapının doğası gereği, ışık destekli bir hafıza etkisi gösteriyor. Bu, insanların görme ile ilişkili beyin hücrelerine benzer. Geliştirdiğimiz opto elektronik sinapslar beyinden esinlenen nöromorfik hesaplama için son derece alakalı. Bu tür bir üst yapı, ultra ince opto elektronik cihazların geliştirilmesinde kesinlikle yeni yönlere yol açacaktır.”dedi.

Yüz Tanıma Sistemi Çalışmaları Devam Edecek

robotlar insani taklit edebilecek webhakim

Thomas, “Yüz tanıma deneyi, opto elektronik nöromorfik hesaplamamızı kontrol etmek için bir ön testti. Cihazımız görme ile ilişkili beyin hücrelerini taklit ettiğinden, yüz tanıma nöromorfik yapı taşımız için en önemli testlerden biridir.” dedi.

Cihazlarının dört farklı kişinin portrelerini başarıyla tanıyabildiğini keşfettiler. Bu arada araştırmacılar, cihazı bir devre seviyesi sistemi geliştirmek için kullanmak da dahil olmak üzere, cihazı geliştirmeye devam ettiklerini belirttiler.

 

 

 

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://phys.org/news/2020-02-device-mimics-brain-cells-human.html
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!