Röportaj Nedir, Çeşitleri ve Kısa Röportaj Örnekleri

Ana Sayfa Nedir Röportaj Nedir, Çeşitleri ve Kısa Röportaj Örnekleri
  Çoğumuzun adını dahi tam olarak söyleyemediği Röportaj, başlıkta da doğru yazılışını gösterdiğimiz gibi “Röportaj” şeklinde yazılır ve okunur. Fransızca bir kelime olan Röportajın ne olduğunu, hangi çeşitleri olduğunu ve birkaç kısa röportaj örneğini sizler ile paylaşacağız. Özellikle ilk öğretim öğrencilerinin sıklıkla rastladığı röportaj örnekleri, röportaj soruları ve röportaj nasıl yapılır kısaca bir göz atalım!

röportaj örnekleri

Röportaj Nedir? Kökeni ve Anlamı Nedir?

Sözlük anlamı ile Röportaj; bir gazete yazarının belirli bir üne sahip kişi ya da kişiler ile yüz yüze ya da kendince yaptığı sözlü ve yazılı bilgilendirme yazıları olarak tanımlanabilir. Tabii ki çoğu kimse sadece Gazete mi diye sorabilir. Bize göre Hayır! Ama bir çok sözlükte ve uluslar arası geçerliliği olan Wikipedia’da bu ibare geçmektedir. Ve biz de bunu kabul etmek durumundayız.

Röportaj, esasında sadece kişiler ile de yapılmayabilir. Mesela, ünlü bir mekanın doğal yönlerini paylaşmak da bir çeşit Röportaj olarak değerlendirilebilir. Ya da, bir yemek veya eşya ile ilgili de bir araştırma yaptığınızda, Röportaj yapmış olursunuz.

röportaj örnekleri

Yukarıda ki tanımlardan da anlaşılacağı üzere, Röportaj karşıdakine göre değil, Röportajı yapana göre isimlendirilmiş bir tanımlamadır. Yani eğer siz, biri ya da bir şeyler ile ilgili bir tanıtım ve eğitici bir yazı kaleme alacaksanız, bu, yaptığınız şey ya da kişilerden dolayı değil, sizden dolayı Röportaj manasına gelecektir. Diğer bir deyiş ile; Ropörtör olarak sizi merkeze aldığımızda, diğerleri sadece bir konu başlığı olmuş olacaktır. Ve sizden dolayı, yaptığınız iş bir röportaj örneği olacaktır. Tabii ki bu aynı zamanda gezi türü ile de iç içe olduğu için; sanatsal bir kavram olarak da kabul edilebilir.

Röportaj kelimesinin kökeni Latince’dir. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi Fransızca bir sözcüktür ve bu dilden Türkçe’ye geçmiş bir kelimedir. Latince’de “toplamak, getirmek” anlamına gelen “reportare” fiilinin Fransızca’da “reportage” ile vücut haline geldiğini de söylemek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Röportaj Çeşitleri Nelerdir?

Röportajın tam olarak ne olduğunu ve kökenini anladıysak, artık hangi türleri olduğuna bir göz atabiliriz.

Röportaj “Konularına” göre ve “Sunuş Biçimlerine” göre 2 farklı gruba ayrılır. Bunlara kısaca değinecek olursak;

Konularına Göre Röportajlar:

Eşyayı konu alan röportajlar: Konusu eşyalar olan bu röportaj türünde, eşyanın tüm yönleri ile incelenmesi ve her yönü ile ele alınması amaçlanır.

İnsanı konu alan röportajlar: Konusu insanlar ve etkileri olan bu Röportaj türü, belki de en çok kullanılan ve yine belki de akla bu şekli ile gelen röportaj türüdür.

Sunuş Biçimlerine Göre Röportajlar:

Amerikan Röportajı: İnsanları sıradan bir olay ya da konu ile ilgili meraklandırmayı amaçlamayan ve son söylenmesi gereken şeyi ilk başta ifade eden röportaj çeşididir. Pek kullanılmayan bir türüdür.

Alman Röportajı: Yazarın ben eksenli olarak konuya direkt müdahalede bulunduğu röportaj biçimidir. Ve sıklıkla bu çeşit röportajlar yapılmaktadır.

röportaj örnekleri

Kısa Röportaj Örnekleri

Esasında bu konuya örnek olarak binlerce röportaj örnekleri verilebilir. Ama en çok bilinenlere röportaj örnekleri vermek gerekirse;

Ziya Paşa’nın meşhur Londra sokaklarında ki hayali gezintilerini konu alan “Rüya” adlı röportaj, Türk Röportaj tarihinin ilk örneklerindendir.

Türk Röportaj tarihinin diğer önemli figürlerinden olan Ruşen Eşref Ünaydın, Falih Rıfkı Atay, Yaşar Kemal ve Dursun Akçam’da bu türe önemli örnekler kazandırmıştır.

Analar ve Çocuklar, Doğu’nun Çilesi, Yanan Ormanlarda 50 Gün, Çukurova Yana Yana gibi eserler de bu türe bir örnek olarak verilebilir.

Röportaj Örnekleri

 

Röportaj İçeriği: Ünlü bir şarkıcının yeni çıkardığı şarkı üzerine
Röportör: Geçen hafta yeni bir hit şarkı ile piyasaya yine hızlı bir giriş yaptınız şarkının sözleri oldukça çekiciydi birçok insanın dikkatini çekmeyi başardınız. Bunun için ekstra bir performans gösterdiniz mi?
Yazar: Baktığımızda şarkı aslında tesadüf değildi, daha önceleri bir çok şarkı sözleri yazmıştım illaki başarının bir yerden geleceğini biliyordum o patlamayıda bu şarkının sözlerini yazarak ve güzel bir şekilde seslendirerek geldiğine inanıyorum.
Röportör: Şarkının sözlerini yazarken zorlandığınız oldu mu?
Yazar: Bunu şöyle cevaplamak gerekirse aslında pekte zorlanmadım daha önce dediğim gibi birçok şarkı sözleri yazmıştım bu şarkının sözleri için de zorlandığım söylenemez.
Röportör: Şarkının bu kadar hit alacağını bekliyor muydunuz?
Yazar: Aslında bu kadar beklemiyordum, özellikle Youtube’da 305 milyona ulaştık. Allah’a çok şükür olsun gerçekten çok iyi bir yere geldiğimiz söylenebilir.
Röportör: Baktığımızda hemen hemen herkesin şarkı yazdığını ve söylediğini biliyoruz sizi diğerlerinden farklı kılan nedir?
Yazar: Aslında benim özelliğim biraz daha değişik bunları aklıma getiren evin çatısına çıktığımda yıldızları seyrettiğimde, ayın denize vurup mehtap çıkardığında, mükemmel bir atmosferde ilham gelmemesi gerçekten çok zor, bu yüzden bu atmosferde olduğumdan dolayı diğerlerinden farklı olduğumu daha doğrusu şanslı olduğumu hissediyorum, bu da beni farklı kılıyor çünkü direk doğanın içinden almak ilhamı ayrı bir şeydir.
Röportör: Sabırla sorularıma yanıt verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Not: Ünlü bir kişi olduğu için ismini yazmadık
Röportaj İçeriği: Alkol Bağımlılığı
Röportör: Selam
Röportaj Yapılan Kişi: Selam
Röportör: Alkol alıyor musunuz?
Röportaj Yapılan Kişi: Evet, alıyorum
Röportör: Kaç senedir alkol alıyorsunuz?
Röportaj Yapılan Kişi: Ortalama olarak 5 yıldır alıyorum
Röportör: Günde ne kadar içiyorsunuz?
Röportaj Yapılan Kişi: Ortalama olarak günlük 2 şişe.
Röportör: Bu durumdan hiç rahatsız olduğunuz oldu mu? Röportaj Yapılan Kişi: Evet. Çok bırakmayı denedim ama bir türlü olmadı.
Röportör: Röportaja katıldığınız için teşekkür ederim.
Röportaj Yapılan Kişi: Rica ederim.
Röportaj İçeriği: Gazete Okuma Alışkanlığı
Röportor: Selam
Kişi: Selam
Röportor: Gazete okuyor musunuz?
Kişi: Evet
Röportör: Günde ortalama olarak kaç gazete okuyorsunuz?
Kişi: 5 farklı gazete okuyorum
Röportör: Genel olarak ne tür gazeteler okuyorsunuz ?
Kişi: Spor, Medya ve siyasi gazeteler
Röportör: Evde sizin gibi böyle gazete okuma alışkanlığı olan var mı?
Kişi: Onlarda okurlar fakat benim kadar değildir.
Röportör: Sizce bu kadar gazete biraz fazla değil mi?
Kişi: Neden fazla olsun ki bence herkesin ortalama olarak benim kadar gazete okuması gerekir, insan daha fazla bilgili ve kültürlü olsun.
Röportör: Evdekiler bu kadar gazete okumanıza bir şey diyor mu?
Kişi: Bazen fazlaya kaçtığımı söylüyorlar ama bence sakıncası yoktur.
Röportör: Sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Kişi: Rica ederim.
linke tıklayarak farklı röportaj örneklerini bulabilirsiniz. http://forum.webhakim.com/topic/627/r%C3%B6portaj-sorular%C4%B1-r%C3%B6portaj-%C3%B6rne%C4%9Fi-r%C3%B6portaj-ev-%C3%B6devi

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MertZiena Recent comment authors
  Takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ziena
Ziyaretçi
Ziena

Bence çok güzel 😁

Mert
Ziyaretçi
Mert

Evet bencede