Rus korsanlarının ‘hedefi’ başkan adayı Macron

Ana Sayfa Haber Rus korsanlarının ‘hedefi’ başkan adayı Macron
Yunus Emre İyitütüncü   Güvenlik uzmanlarının söylediğine göre; Rus korsanları, Fransız başkan adayı Emmanuel Macron’ın kampanyasını hedefliyor. Güvenlik şirketi Trend Micro‘dan gelen Feike Hacquebord,kötü amaçlı yazılımlar ve sahte alanlar saldırı teknikleri olarak kullanılıyordu.

Saldırganların ABD seçimini hedef alan  aynı grubun bir parçası olduğu iddia ediliyor.

Rusya ise,Bay Macron’a yönelik saldırıların arkasında olduğunu şiddetle reddetti.

Dijital parmak izi

Bir raporda Bay Hacquebord, saldırıların ardındaki grubun, Fancy Bear, APT28 ve Pawn Storm olarak bilinen Rus hacker topluluğu olduğunu dile getirdi.

Grubun,Fransız cumhurbaşkanı olmak için Bay Macron’un kampanyasına yardımcı olan kullanıcıların oturum açma adlarını, şifrelerini ve diğer kimlik belgelerini toplamak için kapsamlı bir yüksek teknoloji hilesi cephanesi kullandığını söyledi.

Rus-korsanlarının-'hedefi'-başkan-adayı-Macron-webhakim-p-1460

Bay Macron, Marine Le Pen ile cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turuna girdi.

Özellikle, Bay Hacquebord, bilgisayar korsanlığı grubu, Fransız politikacıların önceden kayıtlı olduğu alanlara benzer alanlar oluşturdu.Sahte alanlar daha sonra giriş bilgilerini web sitesini ziyaret etmeleri için dolaylı yerlere  kimlik avı e-postalarında kullanıldı.

Bilgisayar korsanları, başka kişilerin kullandığı kimlik bilgilerini kullanarak bir kişinin hizmete girmesine izin veren OAuth adı verilen bir sistemi de kötüye kullanıyorlardı.

Bay Hacquebord, Fransız saldırılarında yer alan kişilerin  geçtiğimiz aylarda ABD’de görüldüğünü söyledi.Reuters haber ajansına “Kimlik avı sitelerinin kurulduğunu ve parmak izlerinin Demokratik Ulusal Kongre ihlalinde olduğu gibi aynı aktörlerin olduğunu gördük” dedi.

Fransız ulusal siber güvenlik ajansı ANSSI’nın sözcüsü,ise Bay Macron’un personeline ve ofis sistemlerine yönelik çeşitli saldırılar olduğunu doğruladı.

Macron kampanyasının bir sözcüsü, kendisine yönelik saldırılarıbildiğini ve hiçbirinin verilerin yayınlanmasına yol açmadığını söyledi.

Mounir Mahjoubi CNN’ye verdiği demeçte, “Bunlar her zamanki siber saldırı taktikleri.“dedi.

Bir güvenlik ekibi kurduk ve personelin her üyesi bu girişimleri rapor etmek üzere eğitildi.“dedi.

Rus-korsanlarının-'hedefi'-başkan-adayı-Macron-webhakim-p-1461

Operasyonel güvenlik konusunda uzman olarak bilinen The Grugq adlı bir güvenlik araştırmacı, Bay Macron’un kampanyasının mesajlaşma için Telegram uygulamasına olan güveninden dolayı bazılarına göre daha kolay bir hedef olduğunu söyledi.

Rehin Fırtınası grubunun ayrıca, Almanya Hristiyan Demokratik Birliği, Türk Hükümeti ve Karadağ parlamentosu, ayrıca Dünya Anti-Doping Ajansı ve Arap El Cezire televizyon kanalı da dahil olmak üzere siyasi örgütlere yönelik diğer saldırılara karıştığı öngörülüyor.

Kaynak : BBC NEWS

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir