Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kızıl Meydan’a şunları söyledi: Askerimizi kimse yenemez

Ana Sayfa Haber Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kızıl Meydan’a şunları söyledi: Askerimizi kimse yenemez
Yunus Emre İyitütüncü   Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Salı günü, Kızıl Meydan’daki Zafer Bayramı geçit töreni boyunca, II. Dünya Savaşı’nı engellemek için birlikte çalışan ülkelerin gerekliliğini gösterdiğini söyledi.

Rusya, ülkeleri için savaşan ve ölen 8 milyon Kızıl Ordu askerini onurlandırmak için her 9 Mayıs’ta Nazi Almanyası’nın 1945 yenilgisini kutluyor.

Putin, “Bu korkunç trajedi öncelikle ırk üstünlüğünün cezai ideolojisinin göz ardı edilmesi ve dünyanın önde gelen ülkeleri arasında birlik bulunmaması nedeniyle engellenemedi” dedi.

“Terörizm, aşırıcılık, neo-Nazizm ve diğer tehditleri etkili bir şekilde mücadele etmek için tüm uluslararası toplumun konsolidasyonu gerekli” dedi.

Rus askeri görevlisi, Moskova'daki Zafer Bayramı askeri geçit töreni sırasında Kızıl Meydan'da yürüdü ( Getty Images)
Rus kadın askerler , Moskova’daki Zafer Bayramı askeri geçit töreni sırasında Kızıl Meydan’da yürüdü 

8 milyon asker de dahil olmak üzere Sovyetler Birliği’nin savaşta 26 milyon insanın kaybolduğu tahmin ediliyor. Ülkenin muazzam sıkıntısı, Zafer Bayramı’nın Rusya’nın en önemli laik tatil beldesi statüsüne katkıda bulunuyor.

Rus askeri görevlisi, Moskova’daki Zafer Bayramı askeri geçit töreni sırasında Kızıl Meydan’da yürüdü 

Ancak Salı günü Moskova üzerinde yoğun bulutlardan olayı, geçit töreni dramatik bir şekilde iptal oldu – birkaç askeri uçağın hava gösterisi oldu ama zorlandılar.

Kızıl Meydan geçit töreni çok ritüelleştirilmiş bir ekrandır ve  değişiklikler alışılmadıktır.

Savunma Bakanlığı, bulut yoğunluğunu gidermek için bulut sıkıştırma uçakları konuşlandırılacağını söyledi.

Rus askeri görevlisi, Moskova'daki Zafer Bayramı askeri geçit töreni sırasında Kızıl Meydan'da yürüdü ( Getty Images)
Rus askeri görevlisi, Moskova’daki Zafer Bayramı askeri geçit töreni sırasında Kızıl Meydan’da yürüdü 

Rusya’nın katledildiği Kırım Yarımadası’ndaki geniş yelpazede Rusya’nın geniş yelpazelerinde gerçekleştirilen geçit törenleri yapıldı, ancak Kızıl Meydan alayı Rusya’nın gözlemlerinin merkezi oldu.

Savunma Bakanı Sergey Shoigu açık havada bir limuzinden inceledikten sonra yaklaşık 10,000 asker katıldı. Askerler daha sonra, zırhlı araçlardan Topol kıtalararası balistik füze rampalarına kadar çeşitli askeri araçların sergilenmesi için yol göstermek için yürüdüler.

Geçit töreni, Rusya’nın Arctic kuvvetlerinde kullanılmak üzere uyarlanmış Tor ve Pantsir hareketli havadan havaya füzeleri ilk kez halka gösterdi; beyaz ve siyah kış kamuflajı, diğer savaş makinelerinin arasında duruyordu.

Putin, “Rusya silahlı kuvvetleri olası herhangi bir saldırganlığı geri çekebilir” dedi.

Öğleden sonra, yüz binlerce kişi, savaşta savaşanlara saygı gösteren “Ölümsüz Alay” gösterisinde yürüyüşüne başladılar.

Savaşa devam eden akrabalarının fotoğraflarını taşıyan birçoğu, Moskova’nın en ikonik caddesi olan Tverskaya Caddesi ve Kızıl Meydan’la altı kilometrelik (3 mil) bir güzergah kapladı. Savaşın hayatını korumak için savaşın ünlüliğini canlı tutmak için bir kararlılık gösterisi oldu.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Irina Volk kalabalığın yaklaşık 850.000 olduğunu söyledi.

Kaynak:http://www.independent.co.uk/news/world/europe/russian-president-vladimir-putin-victory-day-parade-red-square-no-one-can-defeat-our-military-a7728191.html

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir