Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, her alanda olduğu gibi ekonomide de dengeleri değiştirdi. Saldırıları başladığı ilk günden bu yana Rusya’ya yönelik yaptırımlar katlanarak artarken, Rus iş insanları da yaptırımların hedefi oldu.

ABD, İngiltere ve AB ülkeleri onlarca Rus oligarkı yaptırım listesine alırken, iş insanları da yatırımlarını başka ülkelere yöneltmek durumunda kaldı. Türkiye de gerek konumu gerekse de nüfusu dolayısıyla adeta cazibe merkezi oldu.

Rusya Ukrayna Savaşı Son Dakika! Türkiye’ye Yatırım için Geliyorlar

 

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş en çok ekonomi alanında dengeleri değiştirdi. İlk günden bu yana Batı’nın ekonomik yaptırımlarına kalan Rusya, ekonomik anlamda neredeyse “dünyadan silindi.”

Rusya’ya yapılan yaptırımlar bununla da sınırlı kalmadı ve iş adamları da başta ABD, İngiltere ve AB olmak üzere Rus oligarkları yaptırım listesine alırken, kimisinin servetine de el konuldu.

Hal böyle olunca da Türkiye yeni rota haline geldi. Hem Rusya’yı terk eden ABD ve Avrupalı yatırımcılar hem de Batı’nın dışladığı Rus zenginler Türkiye’de yatırım için harekete geçti.

Dengelerin değişmesinin ardından gıdadan enerjiye, sağlıktan finansa kadar birçok alanda Rusya’da yatırımı olan devler bu ülkeden çıktı. Hem ülkeden çıkan sermaye hem de Avrupa ve ABD’de dışlanan, mallarına el konulan Rus zenginleri de güvenli liman olarak Türkiye’yi yeni yatırım üssü olarak belirledi.

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre geçtiğimiz hafta Antalya’da yapılan diplomasi forumu ile uluslararası siyasetin de merkezi hâline gelen Türkiye’ye yatırım kararları da hızla faaliyete geçmeye başladı.

500 MİLYAR DOLARLIK DEV YATIRIM DAVETİ

Son dönemin yükselen yıldızı Türkiye, Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen Uluslararası Gayrimenkul Fuarı’nda (MIPIM) yabancı yatırımcıların ilgi odağı oldu. İki yıllık pandemi arasından sonra gerçekleştirilen MIPIM’de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yabancı yatırımcılarla bir araya geldi.

Türkiye’deki fırsatların anlatıldığı programda iki bakan, yabancıları gayrimenkul başta olmak üzere; ulaşım, enerji, sağlık, lojistik, veri merkezi, sanayi, yurt gibi alanlarda yatırıma çağırdı. Bakan Nebati ve Bakan Kurum, GYODER tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Yatırımcı Kahvaltısı’ programına katıldı ve Türkiye’nin potansiyelini anlattı.

Almanya, Hollanda, Slovakya ve ABD’li yatırımcıların başta olduğu birçok fon yöneticisi ve gayrimenkul profesyoneline Türkiye’deki fırsatları anlatan Bakan Nebati, her zorda kolaylık bulunduğunu, her zorluğun yeni fırsatları beraberinde getireceğini ifade ettiği konuşmasında “İstanbul’u merkeze aldığınızda 1,3 milyar insana üç dört saatte ulaşabilirsiniz.

Türkiye bölgesel bir cazibe merkezi olma yolunda. Avrupa’nın, Rusya’nın, Orta Doğu ve Afrika’nın farklı taleplerini karşılayabilecek ender ülkelerdeniz. Biz bunu dedik ve 2021’de, pandemi şartlarında bunu her alanda üretim ve hızlı tedarik ile kanıtladık.

Türkiye’nin konumu ile krizlerden büyük bir avantaj silsilesiyle ayrıldığını biliyoruz. Türkiye ister gayrimenkul isterse alternatif alanlar içinde birinci sırada. Türkiye sermayeye önem verir. Çünkü serbest piyasa öncülüğünü içselleştirmiş ve değişmez kural olarak görür. Ülkemize yatırım yapmanız hâlinde canınız da malınız da güven altındadır” ifadesini kullandı.


Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 3 ay önce

yalan haber yapma adam görevde