Rusya, Soyu Tükenmiş Hayvanlar İçin Klonlama Tesisi Kuruyor!

Ana Sayfa Bilim Rusya, Soyu Tükenmiş Hayvanlar İçin Klonlama Tesisi Kuruyor!
  Jurassic Park serisinin tüm filmlerinden en az bir tanesini hemen hemen hepimiz izlemişizdir. Özellikle çizimler konusunda gayet başarılı olan bu filmler, bize çok ta tanıdık olmayan dinazorlar hakkında son derece gerçekçi çizimler ve canlandırmalar sunuyordu..

Kendinizi sayısız dinazorun bulunduğu, terk edilmiş bir Jurassic Park’ta mahsur kalmış olarak hayal edin.

soyu tükenmiş hayvanlar

Daha da ötesi, kendinizi modern bir Jurassic Park’ın içinde hayal edin. Ve bu parkta bir takım meraklı bilim adamı tarafından klonlanmış ve aç şekilde sağa sola koşturan dinazorlar olduğunu hayal edin. İnsana biraz çaresiz hissettiriyor değil mi? 🙂

Neyseki bu dediklerimiz sadece filmlerde olabilecek cinsten..

Ancak, yakında gerçek bir ‘Jurassic Park’ görmemiz olası. Nasıl mı?

Rusya, dünya üzerinden silinmiş olan tüylü mamutları ve diğer soyu tükenmiş türlerini geri getirmeyi hedefleyen 4.5 milyon sterline mal olacak ( yaklaşık 5.9 milyon dolar ) yeni bir klonlama tesisi kurmayı planlıyor.

Soyu Tukenmis Hayvanlar
Mammoth Museum’s laboratory. Image Credit: Siberian Times.

Yakutsk kentindeki “dünya sınıfları” araştırma merkezi planları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Vladivostok kentinde 11-13 Eylül tarihleri ​​arasında düzenlenecek olan 4. Doğu Ekonomik Forumu’nda tanıtılacak.

Putin bu yılki oturumun hemen öncesinde şunları söyledi.

“Rusya şu anda, ileri teknolojilerin geliştirilmesi ve yenilikçi endüstrilerin yaratılması için en rahat koşullara sahip. Bu koşullar sayesinde yabancı yatırımcıların da dikkatini çekebilecek konumdayız “

Tüylü mamutları hayata geri getirmeyi planlamanın yanı sıra, Rus genetik mühendisleri, farklı nedenlerden ötürü binlerce yıl önce ortadan kaybolan tüylü gergedanlar ve mağara aslanları gibi bir dizi soyu tükenmiş türler üzerinde çalışmaya da istekli.

Ayrıca bu projede sadece Rus genetik mühendisleri yer almıyor. Yakutsk kentinde kurulacak olan bu tesiste binlerce yıl öncesinde soyu tükenen bu canlıların tekrar klonlanması için Güney Kore’li mühendisler de çalışacak.

Yüz ölçümü bakımından son derece büyük olan ve oldukça gelişmiş olan şehirlere sahip Rusya’da bu proje için merkez üssü olarak Sakha Özerk Bölgesinde bulunan Yakutsk kentinin seçilmesi elbette tesadüf değil. Soğuk iklimi ve zengin yer altı bakır madenleri sebebiyle Yakutsk kenti binlerce yıl önce soyu tükenen canlıların ve bu canlılardan arta kalan kalıntıların araştırılması için eşsiz bir bölge.

Soyu Tukenmis Hayvanlar
Mammoth Museum’s laboratory. Image Credit: Siberian Times.

Mevcut halde bulunan bu soyu tükenmiş canlı kalıntılarının hemen hemen %80’i bilim adamlarınca  Yakutsk bölgesinde keşfedilmiştir.

Uzmanlar tarafından belirtildiği gibi, antik hayvanların DNA’sı, on binlerce yıldır donmuş vaziyette olan toprakta yapısında bir bozulma olmadan korunabilir.

Bu kalıntılardan DNA’yı çıkararak, araştırmacıların şuan dünya üzerinde dolaşan bazı canlıların arkasındaki biyolojiyi ve soy devamlarını daha iyi anlamaları sağlanabilir. Ayrıca Yakutsk kenti elmas madenleri açısından da zengin ve çok eski bir bölgedir.

soyu tükenmiş hayvanlar

Yaklaşık 6000 kg (6 ton ) ağırlığa sahip olan tüylü mamutlar, yaklaşık 10.000 yıl önce Pleyistosen döneminin sonunda yaşadıkları karasal bölgelerde kayboldular.

Ancak, izole edilmiş popülasyonların Alaska’daki St. Paul adasında 5,600 yıl öncesine ve Rusya’daki Wrangel Adasında sadece 4000 yıl öncesine kadar hayatta kaldıkları da bilinenler arasındadır.

soyu tükenmiş hayvanlar

Son çalışmalara göre, tüylü mamutlar, iklim değişikliğinin ve aşırı avın neden olduğu, küçülen bir popülasyon nedeniyle büyük olasılıkla insanlar tarafından yok edildi.

Mamutları ve diğer antik hayvanları geri getirme ve onlar üzerine araştırma yapma konusunda çalışmaları olanlar sadece Rus genetik mühendisleri değil. Hardvard Üniversitesinin de bu konuya oldukça ilgili olduğu biliniyor.

Kaynak: https://www.ancient-code.com/russia-to-build-cloning-facility-to-bring-back-extinct-ancient-animals-in-jurassic-park-style/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir