ABD'de Chicago'da şehrin kalbi sayılacak merkezi bölgesinde binlerce genç mağazaları yağmaladı, kapalı olan alışveriş merkezlerine girdi ve polisle savaştı.

Pazartesi günü itibari ile Washington Post’a konuşan bazı yağmacılar; isyanın, yağmanın, huzursuzluğun nedeni, Pazar günü öğleden sonra şehrin Güney Yakası’nda polisin karıştığı Siyahi adamın öldürüldüğünü iddia eden haberlerdi. Fakat polis bu hesapların, insanları kışkırtmak için şehir merkezine gitmeye teşvik eden sosyal medyaya yayılan yanlış bilgiler olduğunu söyledi.

Rüyalar Şehri ABD’de Yağma Çok Sayıda Gösterici Göz Altına Alındı! (Video)

Chicago Belediye Başkanı Lori Lightfoot yaptığı açıklamada: ”Bu yüzsüzce yapılan iş yağma ve yıkımdı. Bu kabul edilebilir bir şey değil.” açıklamasında bulundu. Yağma esnasında, memurlar en az bir kişiyi vurdu. Birçok şüpheli dolu çantayla kaçarken polise yakalandı. Yağma, şehrin Güney Yakası’nda silahlı çatışmanın ardından polis ve siyahi insanlar arasında çok gergin bir günün ardından geldi.

Belediye Başkanı Lightfoot, pazartesi sabahı ikinci basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, ”Cumhuriyetçi eyalet milletvekillerinin eyalet ve federal birliklerin gönderilmesi yönündeki çağrılarına rağmen Pritzker’den Ulusal Muhafızlardan yardım istemediğini” belirtti.

Son olarak ise 2020 yılının “gördüğümüz hiçbir yıla benzemediğini” de belirtti. “Ekonomik bunalımla birleşen sivil huzursuzlukla birlikte küresel bir salgın gördük ve şimdi gördüğümüz şiddeti tekrar görüyoruz” dedi.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.washingtonpost.com/nation/2020/08/10/chicago-looters-riot-magnificent-mile/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!