Rüzgar Türbinleri Nedir? Pervanesiz Rüzgar Türbinleri!

Ana Sayfa Genel Rüzgar Türbinleri Nedir? Pervanesiz Rüzgar Türbinleri!
Ebru Taş   Rüzgar türbinlerinde yeni bir dönem başlıyor,işte pervanesiz rüzgar türbinleri!

Rüzgar türbinleri nedir?

Rüzgar türbinleri rüzgardan alınan enerjiyi mekanik enerjiye çevirerek elektrik enerjisine dönüştürür ve elektrik üretir. Diğer bir adı rüzgar gülü olarak bilinir.

Ülkemizde bulunan mevzuata göre 25 ila 40 metre yüksekliğinde ve çapı 15 ila 20 metre arasında değişebilen pervaneli rüzgar türbinleri son yıllarda özellikle kırsal bölgelerde yaygınlaşmaya başladı.

Pervanesiz Rüzgar Türbinleri Şekli

Peki bu pervaneli rüzgar türbinleri çevre dostu mu?
Malesef arkadaşlar pervaneli rüzgar türbinlerinin en önemli zararı kuşların ölümüne neden olmasıdır. Kuşlar geçişleri  sırasında pervanenin kanatlarına çarpıp ölüyorlar.
Bu olayın üzerine Vortex firması bu problemi ortadan kaldırmak için pervanesiz rüzgar türbinleri geliştiriyor. Bu rüzgar türbinlerde klasik rüzgar türbinleri ile aynı işlevi görüyorlar rüzgar enerjisinden elektrik üretiyorlar. Bu rüzgar türbinleri rüzgarın yol açtığı türbülans sayesinde elektrik enerjisi üretiyor.
Ancak türbülans oldukça tehlikelidir, gökdelenlerin ve elektrik direkleri gibi yapıların yıkılmasında etkilidir.

Peki Vortex firması bu soruna nasıl bir çözüm üretiyor?

Direklerin üst kısmının sap ile birleştiği yerde iki eş kutuplu mıknatıs var dolayısıyla bu eş manyetik kutuplar birbirini itiyor. İçi boş olan bu boru gibi direklerin aerodinamik yapısını hava akımlarının direk boyunca kontrollü türbülansa yol açacak bir şekilde tasarlıyorlar. Direkler rüzgarda sallanıp mekanik salınım frekansı üretirken direğin içindeki eş kutuplu mıknatıslar da birbirini iterek salınım frekansını güçlendiriyor. Bu mekanik titreşimler şarj dinamosuna aktarılıyor ve dalgalı akım jeneratörü bu gelen titreşimleri elektriğe çevirmiş oluyor.

Enerji verimliliği bakımından ve fiyat bakımından karşılaştırmak gerekirse :
12 metrelik bir pervanesiz türbin 40 km hızla esen bir rüzgarda bu enerjinin yaklaşık yüzde 40 ını elektrik enerjisine çevirebilmektedir.
Pervaneli türbinler ise hemen hemen yüzde 70 ini elektrik enerjisine çevirebilmektedir.
Fiyat konusuna gelince pervanesiz türbinler pervaneli türbinlerin neredeyse yarı fiyatı ve yer kaplamak konusundada biraz cimri. Seçim yapmak gerekirse ilk önce hangisinin daha çevre dostu olmasına bakmalıyız e tabiki daha sonra fiyat veya verimlilik tercihlere göre değişebilir..

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir