Saçlarınız mı dökülüyor? Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Çözümleri

Ana Sayfa Genel Saçlarınız mı dökülüyor? Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Çözümleri
Ebru Taş   Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi günümüzde görülen hem kadınları hem erkekleri mutsuz eden sorunlarından biridir. Dökülme sorununun birçok nedeni vardır. Beslenme şeklimiz, stres, saça ısı uygulamaları (düzleştirmek, maşa yapmak vs.), kansızlık, genetik veya hormonsal, mevsimsel geçişler hatta saçınızı tarayış şekliniz bile neden olabilir.

Saç dökülme sorununuz var ise öncelikle doktorunuza başvurmalısınız.

Saç dökülmesi için hangi doktora gitmelisiniz?

Dermatoloğa (cildiye) gitmek gerekir. Tahliller ve gerekli teşhisler yapıldıktan sonra nedenine göre tedavi uygulanmalıdır.

Kansızlık problemi birçok soruna yol açar. Bunlar biri de saç dökülmesidir. Doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka kullanmalısınız. 3-6 ay gibi bir tedavi süreci ile kansızlığınızı tedavi ederek saç dökülme sorununuzu da önlemiş olacaksınız.

Saç Dökülmesi İçin Şampuanlar

İnsanlar saçları dökülmeye başladığı zaman hemen çözümü şampuanlarda ararlar. Bu her zaman doğru bir çözüm değildir. Çünkü eğer genetik bir sorununuz varsa hiçbir marka dökülmesini engellemeyecektir. Saç tipinize ve sorununuza uygun bir şampuan seçerek kullanabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saçlar dökülür ve her seferinde yenisi gelir. Eğer yenisi gelmiyorsa sorun var demektir. Saçlarınızın diplerine masaj yapmalısınız. Saç hücrelerini harekete geçirmelisiniz.

Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözümler

saç dökülmesi

  • Balık tüketmek

Omega-3 ve D vitamini balıkta içerir. Saçlarımız için gerekli önemli vitaminlerden birileridir. Balık yemeye özen gösterin.

  • Zeytinyağı ve Bal Maskesi

3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yumurta karıştırarak saçlarınıza sürünüz. 10 dakika beklettikten sonra durulayınız. Şampuanınızı kullanarak saçlarınızı temizleyiniz. Bal ayrıca saçlarınıza parlaklık görünümü ve yumuşaklık verecektir.

  • Saç şekillendirme aletleri

Saçlarınızı şekillendirirken her gün ısı kullanmamaya dikkat edin. Hem saçlarınızı yıpratır hem de kırılarak dökülmesine neden olur.

  • Badem yağı kullanmak

Şampuanlarına birkaç damla badem yağı karıştırarak kullanabilirsiniz. Badem yağında A ve B vitamini bulunmaktadır. Saçlarınıza nem kazandıracaktır. Saçlarınızı besleyecektir.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir