Saçları, Kirpikleri ve Dişleri Duran 800 Yıllık Mumya Bulundu!

0
174

Sibirya’nın kuzeyinde balıkçılık ile uğraşan eski bir uygarlığa ait olan yaklaşık 800 yıllık kadın mumyası bulundu.

Mumyanın saçları ve kirpikleri hala canlılığını koruyor. Bulunan kadın mumyası bakır ve kükürtle donatıldığı düşünülüyor. Bölgede bulunan tek kadın mumyası olması özelliği de dikkatleri üzerine çekmiştir.

mumya

12. Yüz yıla ait olan kadın mumyasının iç organları ve dişlerinin bozulmadan duruyor olması da oldukça ilgi çekmiştir. Bulunan kadın mumyasının yaklaşık 35 yaşlarında olduğu düşünülüyor. Mumyada yüz hatlarının kaybolmaması da  mumyanın çok iyi korunduğunun ve uygarlığın önemli bir üyesi olduğunu da gösteriyor. Kadın mumyanın yüzünde yeşil renk olması, mezarında bakır levhaların olduğunu gösteriyor. Mumyaya ait olan saçların dökülmemesi ve uzun kirpiklerinin de hala duruyor olması görenleri etki altına almıştır. Kadın mumyanın kafasının altında bulunan hayvan derisi ve tapınak halkaları da özelliğini hiç yitirmemiş.

Rusya, arktik araştırma merkezinde bu yaz bir bebek ve kız  çocuğuna ait olan mumyalar bulunmuştur. Bu bölgede bulunan ilk yetişkin kadın mumyası olma özelliğini de taşıyor.  Daha önce birçok kez mumyalara ait olan kemik parçaları da bulunmuştur. Fakat bu kemik parçalarından mumyanın kadın veya erkek olduğu anlaşılamıyordu.

Fakat bulunan ve çok iyi korunmuş olan bu mumyanın yüzüne bakarak bile cinsiyeti görülebilir. Bu durumda mezarlık hakkındaki tüm düşünceler de değişmiştir. Daha önce mezarlıkta sadece çocuk ve erkek cesetleri olduğu düşünülüyordu.

Bulunan bebek cesetleri ile ilgili yeni bulunan kadın mumyasının herhangi bir bağının olmadığı düşünülüyor. Yani mumyalar anne ve çocuk değiller.  Bulunan kadın mumyası zerinde yapılacak çalışmaların bir yıl sürmesi bekleniyor. Araştırmacılar kadın mumyanın, yüzünün tekrar canlandırmak istediklerini belittiler.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir