Koronavirüs ilk ülkemizde görülmesinden bu yana Sağlık Bakanı açıklamalarda bulunuyor. İlerleyen günlerde ise bir koronavirüs haritası çıkarılarak şehirlerin il il durumları, hasta sayıları ve ölüm oranları açıklanıyor. Bu arada Sağlık Bakanı buna ek olarak koronavirüs haritası ile bilgi paylaştı. 

Samsun’da gerçekleştirdiği toplantıların ardından Covid-19 ile mücadelede gelinen son durumu açıklayan Sağlık Bakanı Koca, Samsun, Amasya, Çorum, Tokat, Ordu, Sinop‘ta vaka sayılarında düşüş olduğunu bildirdi.

Diğer yandan ise Orta Karadeniz Bölgesi’nde vaka sayıları hakkında bilgiler veren Koca, “Türkiye genelinde yatak doluluk oranı %51, yoğun bakım doluluk oranı %68, solunum cihazı %33 oldu” açıklamalarında bulundu. Detaylarına bakalım.

Bakan açıkladığı verilerde “Filyasyon tüm Türkiye’de önemini korumaya devam edecek, temaslılarla yüzde 98,7’ye ulaştık.” dedi. Tüm ayrıntılarına bakalım.

Şehirlerin Koronavirüs Haritası

Bakan Koca, Orta Karadeniz Bölgesi ile ilgili; ”Bildiğiniz gibi son haftalarda virüs yayılım gösterdi. Hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayımız endişe verici şekilde yükseldi. Buna bağlı olarak ağır hasta sayımızda artış var. Salgın alevlendiği zaman tüm dünyada birden alevleniyor. Korona sebebiyle tedavi gören insan sayısı 6,5 milyona, hayatını kaybeden insan sayısı 1 milyona yaklaşmıştır.

Günlük test sayımız 110 binin üzerinde, bu test sayısı bazı ülkelerin haftalık test sayısıdır. İçişleri Bakanlığı ile işbirliği içinde illerimiz Hıfzıssıhhalarla aldığımız yerel uygulamalar var. Gün boyunca Amasya, Samsun, Çorum, Tokat, Ordu, Sinop’un salgınla mücadelede geldiği noktayı, personel ve yatırım ihtiyaçlarını gözden geçirdik. Samsun geçtiğimiz dönemde yükselişteydi. Son bir haftada 3’te 1 oranında düşüş sağlandı. Amasya’da vaka sayısında düşüş oranı %40.Ordu’da vaka sayımızda %30, Sinop’ta %50 düşüş görüyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Yoğun Bakım Doluluk Oranı

İl İl Covid-19 vaka sayısı ve yatak doluluk oranları açıkladı

Şimdiye kadar Türkiye olarak bir çözümsüzlükle karşı karşıya kalmadık. Samsun’da erişkin yatak oranı yüzde 62, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 77 solunum cihazı yüzde 40. Amasya erişkin yatak oranı yüzde 40, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75, solunum cihazı yüzde 64. 36 yoğun bakım daha ilave ediyoruz.

  • Çorum erişkin yatak oranı yüzde 47, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60, solunum cihazı yüzde 41. 27 yoğun bakım yatağı ilave ediyoruz.
  • Ordu erişkin yatak oranı yüzde 38, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 69, solunum cihazı yüzde 40. 76 yatak daha ilave ediyoruz.
  • Sinop erişkin yatak oranı yüzde 43, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71, solunum cihazı yüzde 59. 19 yatak daha ilave ediyoruz.
  • Tokat erişkin yatak oranı yüzde 43, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 79, solunum cihazı yüzde 76. 18 yatak daha ilave ediyoruz.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68, solunum cihazı yüzde 33 Filyasyon tüm Türkiye’de önemini korumaya devam edecek, temaslılarla % 98,7’ye ulaştık. Bu yıl yatırım programına aldığımı şehir hastanelerinin projelerini tamamlamak üzereyiz.” açıklamalarında bulundu.

Kadın ve Erkek Koronavirüs Hasta Oranı

25-49 yaş grubunda 1.000.000 kişiye düşen koronavirüs hasta sayısı kadınlarda 25,9, erkeklerde ise 28,4’ tür. Bir önceki güne göre hastaneye yatırılan yeni hasta sayısındaki en fazla azalış İstanbul Bölgesindedir. Son olarak ise hastaneden taburcu edilen yeni hasta sayısındaki en fazla artış Batı Karadeniz Bölgesindedir

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!