Koronavirüs kapsamında neredeyse günlük olarak açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yine çok önemli açıklamalarda bulundu. Önemli değindiği noktalarda, yüz yüze eğitime açılan sınıflarda vaka sayısında artış yok dedi, ayrıca 5 şehre dikkat çeken Sağlık Bakanı Koca, “İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş ve Denizli’deki artış bütün Türkiye için risktir” açıklamalarında bulundu.

Sağlık Bakanı Koca: Yüz yüze eğitime açılan sınıflarda vaka sayısında artış yok!

Sağlık Bakanı Koca yüz yüze eğitim açıklaması

Sağlık Bakanı Koca,” Yüz yüze eğitimle ilgili açılan sınıflarımız oldu. Ayrıca bu dönemde özellikle konuyla ilgili Bilim Kurulu’nda Milli Eğitim Bakanlığı ekibiyle ile uzun süre çalışmış olduk. Bu anlamda yapılabileceklerin çok net anlatıldığını ve kayda alındığını ifade etmek istiyorum” açıklamalarında bulundu.

Sözlerine devam eden Bakan Koca, Diğer yandan ise açılan sınıflarla ilgili okullarda vaka sayılarında pozitif bulduğumuz vaka sayısında bir artış olmadığını görüyoruz. Dahası açılmayan yüz yüze eğitime göre kısmen düşüşlerin olduğunu da biliyoruz. Bu muhtemelen alınan tedbirlerin ve kontrollü davranışların sonucu olabilir.

Bu arada önümüzdeki dönemde yüz yüze eğitime geçmekten yanayız. Salgının seyrini görerek bu doğrultuda kademelendirmenin nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili Bilim Kurulu’nun değerlendirmesi olacak. Tahminimce gelecek hafta Bilim Kurulu’nda bu konu gündeme gelmiş olacak.

5 İl Bütün Türkiye İçin Risktir

coronavirüs haritası

Salgın dünyanın bir yerinde yükselişe geçtiği zaman bunu diğer bölgeler izliyor. Sizlerle bazı endişelerimi açıkça paylaşmış, 1 milyon 100 bini aşan sağlık çalışanımızla her zamankinden daha çok çaba içine girdiğimizi belirtmiştim.

Diğer yandan ise bir ay öncesine kıyasla yayılımın önünü kestik. Bulaşma riski açısından aktif vaka sayısı artmış durumda.

Özellikle İstanbul, Kocaeli, Bursa, Denizli ve Kahramanmaraş illerindeki artış bütün Türkiye için risktir. Salgının önü ancak yeni bulaşmalar önlenerek geçilir.

Bize yardımcı olun, virüsün size bulaşmasına izin vermeyin. Başkalarını da kendinizi korur gibi koruyun. Tedbirlere uymayan, salgında yurttaş olarak sorumsuz davranan kişilere karşı gerekli mekanizmalar var. İçişleri Bakanlığımız büyük çaba gösteriyor maske ve mesafeye uyulması için.

Düğün, nikah gibi törenler kuralına uygun yapılması için takip ediliyor. Bu denetimlere sizin çevrenizde yaptığınız nazik uyarıları da eklemek istiyorum.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!