İngiliz araştırmacıları yapmış olduğu bir deneyde, Sanal Gerçeklik gözlüğünü takan diş hastalarının, doğa manzaraları izledikleri süreçte daha az acı çektiklerini bildirdi.

Reklam ucuz duvar kağıdı

Daha önce bu deneyimi Avustralyalı hava yolları şirketi Qantas yapmıştı. First class sınıfında uçan yolcularına Avustralya ile ABD arası uçuşlarda sanal gerçeklik gözlükleri ile farklı bir deneyim yaşatmıştı.İşte şimdi diş hekimleri de hastalarının daha az acı çekmesi ve dişçi koltuğunda daha az endişe yaşaması için VR gözlüklerini kullanacak.

VR gözlükleri hasta ağrısı ve kaygı düzeyini azalttı

İngiltere’deki araştırmacılar, sanal gerçeğin hasta ağrısı ve kaygı düzeyini hafifletip,azaltabileceğini görmek istedi.Bu nedenle çekilmiş ya da dolgusu yapılmış bir dişe ihtiyaç duyan 79 kişiyi görevlendirdiler.Hastalar 3 gruba ayrıldı; Deneyde bir gruba VR kıyı sahnesi,diğer bir gruba ise VR şehri izletildi  ve diğer gruba ise hiç sanal gerçeklik gösterilmedi.

Sanal-Gerçeklik-Gözlüğüyle-Daha-Acısız-Diş-Tedavisi-2

Sonucunda ise VR kıyı şeridi izleyen grubun,diğer iki gruba göre daha az acı yaşadığı ortaya konuldu.Araştırmalar ayrıca gösterdi ki kıyı sahnesi izleyen VR hastalarının gerçeğinden daha az hatırlanan ağrı yaşadığını da ortaya koydu.

Özellikle,VR şehri izletilen hastalarının ağrılarının ve streslerini azaltmada hiç etkili olmadığı da açığa çıktı. Bu yüzden araştırmada sakinleştirici sahnelerin kullanılmasının  hastalarda daha rahatlatıcı olduğu düşünülüyor. Psikologlar,diş hastalarının tüm çekme ve dolgu olaylarında rahatsız olacaklarını düşündüler ama VR kullanımıyla bu böyle olmadı.

Yayınlanan makalede; Bulguların aynı çizgide, doğayla temasın, hatta pencerelerden dolaylı temasın fiziksel ve zihinsel refahı etkileyebileceğini gösteriyor açıklaması yapıldı.

VR’ın daha önceki araştırma çalışmalarında, VR’ın ağrı kesicilere bağımlılığını azalttığını da göstermiştir. Araştırmalar, akut ağrı yönteminde VR distraksiyonunun önceki pozitif bulgularını destekliyor.Ve VR doğasının geleneksel (ilaç) ile kombinasyon halinde kullanılabileceğini önermektedir. Bir sonraki adım ise, doğal ortamın içeriğini değiştirmeyi (örneğin bir kıyı sahnesi yerine bir orman sahnesi kullanarak) ağrıyı tam olarak nasıl düşürdüğünü belirleyip edemeyeceğini görmektir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir