17 yıl önce Akutlu Solunum Sendromu (SARS) hastalığından kurtulan hasta, koronavirüs (Covid-19) salgını tedavisinde yeni bir umut kaynağı olabilir. Seattle’daki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılara göre, laboratuvar testleri S309’un proteinlere yapıştığını ve etkili bir şekilde nötralize ettiğini gösterdi.

S309 Özel Antikor

Coronavirusu Engelleyen Antikor Bulundu

Kaliforniya biyoteknoloji şirketinden bilim adamları, virüsü tamamen engelleyen bir antikor bulduğunu iddia etti. Ölümcül korona virüsün tedavisinde gerekli izinler alındığı takdirde aşı olarak kullanılabilir.

Antikorlar, bağışıklık sisteminde mikroplara karşı savaşmaktadır. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinde biyokimya yardımcı doçenti olan Dr. David Veesler, yaptığı açıklamada” S309 olarak isimlendirilen bu antikor, Covid-19 virüsüne karşı ciddi savaş vermekte ve onu etkisiz hale getirmektedir.

Vir Biyoteknoloji şirketi için bilim adamları tam teçhizatlı olarak çalışmaktadır. Bu yeni antikoru farklı kılan ise, 2003 yılında 17 yıl önce farklı bir korona virüs olan SARS ile enfekte olmuş bir kişide keşfedilmesidir. Çalışmalar laboratuvarlarda kapsamlı bir şekilde yürütülmektedir fakat özel antikor insanlardaki Covid-19 virüsüne karşı koymada etkili olup olmayacağını göstermek için birden fazla deney yapılması gerekmektedir.

Deneylere Başlanabilir!

Vir Biyoteknoloji şirketine, özel S309 antikoru geliştirip test etmesi için gerekli izin verildi. Yalnız insanlar üzerindeki deneylerin ne zaman başlanacağı bilinmiyor. Vir Biyoteknoloji’den yapılan açıklamaya göre; özel S309 antikor 2 ilaç ile birlikte bu yaz klinik deneyelere başlanması bekleniyor.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/health/article-8333207/Scientists-discover-antibody-block-coronavirus-SARS-survivoR.html
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!