LHS1140b : Bu Sefer Uzaylıları Bulmuş Olabiliriz!

Ana Sayfa Haber LHS1140b : Bu Sefer Uzaylıları Bulmuş Olabiliriz!
  Bilim insanları dünya dışı canlıların yaşama ihtimali olan bir gezegeni bulduklarını açıkladı. Bundan daha uygun bir gezegen bulunamayacağı belirtilen gezegenin ismi LHS1140b. Gezegen için ‘güneş sistemi dışındaki en heyecan verici gezegen’ olduğu söyleniyor.

Bu gezegen kendi yıldızına bizim güneşe olduğumuzdan 10 kat daha yakın. Ama kendi yıldızı bir kızıl cüce (red dwarf); yani kısmen daha soğuk ve küçük. Bu da demek oluyor ki bizim aldığımızdan daha az ışık alıyor, o yüzden yakın olması sorun teşkil etmiyor.

Harvard-Smithsonian merkezinin astrofizik departmanından Jason Dittmann, “Bu geçtiğimiz 10 yılda gördüğüm en heyecan verici güneş sistemi dışı gezegen. Bilim dünyası için çok önemli, dünya dışında yaşamı bulmak adına bu şartlardan iyisini isteyemezdik” dedi. Cenevre gözlemevinden Nicola Astudilla-Defru ise kızıl cücenin güncel koşullarının yaşam için çok uygun olduğunu belirtti.

Kızıl cücenin sağladığı uygun koşullar, gezegen üzerinde atmosfer ve su olmasına neden olabileceği belirtildi. Bu da bildiğimiz yaşam formu için şimdilik bildiğimiz tek yol. Kızıl cüceler radyasyon gönderebilirler ama yeni gezegenimiz de büyük olduğu için geniş okyanusların buharlaşması-yoğunlaşması atmosferi temizlemiş olabilir.

Yeni dediğimiz bu gezegen yaklaşık 5 milyar yaşında, dünyamızdan birazcık yaşlı. Çapı dünyamızdan 1.4 kat büyük ancak yoğunluğu ve kütlesi daha fazla. Buna sebep de dev kaya parçalarından oluşmuş olma ihtimali gösteriliyor.

Önümüzdeki günler gösterecek bu yeni gezegende neler olup bittiğini.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir