Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu uyarıların ardından İstanbul’da beklenen yağış bu sabah başladı. İstanbullular yağış nedeniyle zorlanırken, yollarda oluşan su birikintilerinin sürücüleri olumsuz yönde etkilediği görüldü.

Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı’nda su baskınları yaşandı. Kent genelinde gökyüzünü kara bulutlar kaplarken, gün adeta geceye döndü. AFAD’dan ise son dakika hortum uyarısı geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da yaşanan sağanak yağmurla ilgili alınan tedbirleri ve son durumu açıklamak üzere AKOM’dan bir konuşma gerçekleştirdi.

Kent genelinde telafi edilemez noktada bir sorun yaşanmadığını vurgulayan İmamoğlu, İstanbullulara da öğleden sonraya dek konumlarını değiştirmemeleri ve mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamaları yönünde uyarıda bulundu.

İSTANBUL’DA GÜN GECEYE DÖNDÜ! HORTUM UYARISI…

İstanbul’da kent genelinde gökyüzünü kara bulutlar sararken, gün adeta geceye döndü.

AFAD’tan yeni uyarı geldi. Uyarıda; “İstanbul’da için kuvvetli yağışın devam etmesi bekleniyor. Sel, yıldırım, dolu, hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olun.” denildi.

İmamoğlu’ndan İstanbullulara Çağrı: Trafiğe Çıkmayın!

İmamoğlu açıklamaları: Yaklaşık 1 saati aşkın süredir buradan takip ettiğim biçimiyle bir bölgeye müdahalemiz 10-15 dakikayı bulmadı.

Yollardaki bu birikintileri giderdik. Şu anda akışkanlık olabildiğince makul seviyede İstanbul genelinde.

Tedbirlerimiz olabildiğince yüksek seviyede. Boğaz hattında oldukça yoğun yağışlar aldık. Bazı yerlerde 50-60 kilonun üstüne çıktı bu yağışlar. İstanbul’da genelde hep sıkıntı yarattığını gördüğümüz meydanlarımızda ciddi bir sıkıntı yaşanmadı, hemen hemen hiç sıkıntı yaşanmadı.

Kapalı Çarşı civarında, Unkapanı’nda, Mecidiyeköy, oralarda bazı sıkışıklıklar söz konusu ama su birikintileriyle ilgili süreçler atlatıldı.

Sonuçta bugün yağışın yoğun olduğu, mevsim normallerinin neredeyse 4 katına çıktığı bölgelerde yağışlar bazen 35-40 dakika olabiliyor, bazı bölgelerde ise 1 buçuk saate ulaşan rakamlar olabiliyor.

3-4 gün sonra da Meteoroloji’den gelen bilgilere göre, hafta sonunda 35 dereceye çıkan bir hava sıcaklığını konuşuyor olacağız ve bu konuda vatandaşları uyarıyor olacağız.

Şu ana kadar bir yaralanma, kaza vesaire ihbar almadık. Mikro ölçekli su baskınlarıyla ilgili telafi edilemez noktada olan bir sorun yaşamadık.

Yağmur öğleden sonra ayrılana kadar lütfen konumunuzu değiştirmemeye gayret gösterin, mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayın. Çok az sorunla süreci atlattığımızı, yönettiğimizi ifade edebilirim.

AFAD’DAN AÇIKLAMA: TEYAKKUZ HALİNDEYİZ

AFAD’dan kentteki yağışla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada “Bursa, Mudanya. Su baskını yaşanan 260 konuta AFAD, NAK, AKUT ve BAKUT’tan toplam 33 personelle müdahale edilmiştir. Bursa Afad’dan 20 personel teyakkuz halinde bekletilmektedir. Olayda can kaybı yaşanmamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz.” denildi.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER