• Ana Sayfa
  • İnternet
  • Şekeri Kullanmayı Bırakmanın Faydaları Nelerdir? Hayatınızdan Şekeri Çıkartın!

Kilo vermek isteyenlere ilk söylenen şekeri bırakmak, şekerden uzak durulması söylenmektedir. Çayı şekerli, Türk kahvesini bol şekerli, yanında çikolatası lokumu derken vücudumuza neredeyse her öğünde bol miktarda şeker almaktayız. Şimdi şekeri bırakmanın faydaları makalemize başlayalım.

Şekerin vücudumuza ve sağlığımıza birçok zararlı etkisi vardır. Toz şeker kullanmasanız bile yediğimiz yiyecekler de, özellikle abur cubur yiyeceklerinde şeker fazlasıyla bulunmaktadır.

Yediğimiz Bazı Yiyeceklerdeki Şeker Miktarları Şunlardır:

şekeri bırakmak

1 Kutu Coca Cola: 8.25 Çay Kaşığı Şeker

Sütlü Çikolata: 5.75 Çay Kaşığı Şeker

Mango: 9 Küp Şeker

Üzüm: 4 Çay Kaşığı Şeker

1 Porsiyon Meyveli Pasta: 5 Çay Kaşığı Şeker

7 Bardak Çikolatalı Milkshake: 12 Küp Şeker

1 Kutu Enerji İçeceği: 5.5 Küp Şeker

1 Adet Elma: 4.5 Küp Şeker

500 Ml’lik Portakal Suyu: 10 küp Şeker

1 Kavanoz Bolonez Sos: 6 Küp Şeker

Meyveli Dondurma: 25 Buçuk Küp Şeker

1 Ananas: 10 Gram Şeker

1 Elma: 10 Gram Şeker

Nar: 14 Gram Şeker

Şekeri Bırakmanın Faydaları

Özellikle hazır gıdalarda bulunan şeker miktarlarına dikkat edilmelidir. Paketlerin arkasında bulunan tablolardan içinde bulunan miktarlara bakabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü şekerin günlük kalori ihtiyacımızın yüzde 10’undan fazla olmaması gerektiğini söylüyor. Şekerin vücudumuza faydası olmamakla birlikte birçok zararı vardır.

Bildiğiniz üzere şeker üretiminden dolayı şeker hastalığına yakalanan hastalar vardır. Peki, şekeri hayatımızdan çıkarırsak vücudumuzda ne değişimler olur gelin bunlara bakalım.

  • Cildi Tazeler, Canlandırır

Vücuda fazla alınan şeker miktarları cildin kolajen ve elastin proteinlereine zarar vermektedir. Cildimiz için tam bir tehlikedir.

Verdiği zararlardan en önemlisini cildimizde görmeye başlarız.

Özellikle abur cubur tükettiğimizde yüzümüzde oluşan akne ve sivilcelerin oluşumunda etkilidir. Ciltte oluşan kırışıklıklara da sebep olmaktadır. Şekeri bıraktığınız zaman cildiniz daha sağlıklı ve canlı gözükecektir.

  • Daha İyi Kilo Kontrolü Sağlar.

Şeker miktarı günlük ihtiyaçtan fazla olduğunda karaciğer früktozu yağ olarak depolamaktadır.

Pankreas daha fazla insülin üretmeye zorlar. Kendinizi sürekli aç hissetmenize neden olur. Kilo vermek için şeker kullanmayı bırakmanız tam isabet olacaktır.

  • Kalp Sağlığını Düzenler

Yüksek miktarda şeker üretimi kalp hastalıklarına yol açar. Damar tıkanıklığına, kolesterole sebep olur. Şeker alımınızı azaltırsanız kalp atışlarınız düzenlenecek, kalp krizi geçirme riskiniz azalacaktır.

  • Beyin Sağlığını Korur

Fazla tüketilen şeker miktarı, kan şekerinin de yükselmesine neden olur. Ayrıca Alzheimer riskine yakalanma olasılığını artırır.

Şekeri bıraktığınız zaman hatırlama fonksiyonlarınızın daha iyi çalıştığını fark edeceksiniz. Dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü gibi gibi durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücuda alınan fazla şeker oranı bağışıklık sistemini zayıflatmaya yol açar. Savunma sistemini aşırı yormaya başlamaktadır. Şekeri bıraktığınız zaman daha az hasta olursunuz, bağışıklık sistemi güçlenir, diş sağlığınız korunur.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER