Seren Serengil, hayalini kurduğu kiloya ulaşmak için mide küçültme ameliyatı olan ve bir anda 46 kiloya düşen Serengil, ”Ameliyat olmazsam yaza çıkamayabilirim” açıklamasını yaptı. Daha sonra ise Seren Serengil’in hastalığı Dumping Sendromu olduğu belirlendi.

Seren Serengil Su Bile İçemiyor! 46 Kiloya Düştü! Dumping Sendromu nedir?

Seren Serengil hastaligi

 

Aşırı derecede kilo kaybeden ve bir anda 46 kiloya düşen Serengil’in durumu ve hastalığı merak ediliyor. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Serengil, 46 kiloya düştüğünü ve ameliyat olmazsa yaza sağ çıkamayabileceğini açıkladı. Diğer yandan ise Söylemezsem Olmaz’da doktoru Op. Dr. Ersin Aksu‘yu konuk eden Seren Serengil, hastalığıyla ilgili merak edilen ayrıntıları açıkladı.

Mide Ameliyatları Sonrası Ortaya Çıkabiliyor

Op. Dr. Ersin Aksu, Serengil’in hastalığıyla ilgili, “Gastrik bypass operasyonlarında ‘Dumping Sendromu’ dediğimiz bir sendrom var. Bu genelde yediğimiz gıdanın ince bağırsağı hızlı geçişi sonrası halsizlik, baş dönmesi bazen de çarpıntı gibi bir takım olumsuzluklar olabiliyor. Özellikle şekerli gıdaları yediğimizde oluşuyor. Seren Hanım’da böyle bir durum yapıyor, özellikle sabahları. Mide ameliyatının doğasında olan bir şey. Herkeste olacak diye bir kaide yok ama bazen olabiliyor. Geçici bir dönemi oluyor bu semptomun, vücut zaman içerisinde alıştırıyor buna kendini. Bizim de az bir zamanımız kaldı, inşallah bunu geçirdiğimiz zaman rahatlayacağız” açıklamasını yaptı.

Kilo Kaybı Sürerse Tekrar Ameliyat Olmayı Düşünüyor

Seren Serengil, su içemediği için ilaç ve vitaminleri alamadığını belirterek 46 kiloya düştüğünü söyledi. Bu arada Op. Dr. Aksu’nun tavsiyeleriyle haftada birkaç gün hastaneye gideceğini ve serum takılacağını belirten Serengil, kilo kaybı sürerse tekrar ameliyat olmayı düşündüğünü açıkladı.

DUMPİNG SENDROMU NEDİR?

DUMPING SENDROMU NEDIR

Seren Serengil’in hastalığı Dumping Sendromu nedir? Mide bybas ameliyatları sonrası ortaya çıkabilen “Dumping Sendromu” midenin çok hızlı boşalması olarak tanımlanıyor. Genellikle yemek yedikten 10 ila 30 dakika sonrası karın ağrısı, ishal, kusma, çarpıntı ve kramp gibi şikayetlere neden olabilen dumping sendromu mide çıkışındaki kasların iptal edilmesi nedeniyle midedeki besinlerin kontrolsüz bir şekilde ince bağırsaklara boşalması sonucu oluşur.

Bu durum ani ve çok hızlı bir şekilde gelişir ve çoğunlukla şeker ihtiva eden yiyeceklerin tüketilmesinden sonra ortaya çıkar.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER