SGK e bildirge şifresi nasıl alınır diyorsanız doğru yerdesiniz. Bildiğiniz üzere işverenleri çalıştırdıkları işçilerine ait sigorta prim dökümanlarını internet  üzerinden vermeleri için tescil edilen iş yerlerine e-bildirge şifresi verilmektedir. Görüldüğü gibi işinizi kolaylıkla bu kısımda yapabilirsiniz. Peki, SGK e bildirge şifresi nasıl alınır, e- SGK e- bildirge şifresi nedir, detaylarına bakalım.

E-SGK Nedir? E-Bildirge Nedir?

E-SGK Nedir E-Bildirge Nedir 

E-bildirge, e- SGK, işverenleri çalıştırmış oldukları işçilerine ait sigorta prim belgelerini internet yolu ile bildirimlerini verebilir ve internet bankacılığı aracılığı ile ödeme yapılabilen SGK tarafından oluşturulan hizmettir.

SGK-E Bildirge Şifresi Nasıl Alınır?

İşverenlerin çalıştırdığı sigortalıları gün ve prim sayısını belirten hizmet ve aylık prim hizmet dökümanını gönderebilmeleri için iş yeri dosyaları açtırmış olmaları ve e-bildirge ekranına giriş için e-SGK şifresi almaları lazımdır.

SGK şifre formunun, iş yeri şifresi başvuru evraklarının ve iş yeri tescil evraklarıyla birlikte verilmesi gerekiyor. İş yeri tescil başvuruyu tamamladıktan sonra iş yeri tescil için gerekli evrakları, e-SGK şifre alma için gereken evrakları SGK kurumuna 1 hafta içinde göndermek gerekiyor.

İnternet Üzerinden E-SGK Şifresi Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden şifreyi alabilmek için ilk olarak SGK şifresi kullanıcı sözleşmeleri ve e-SGK şifre başvuru formu ile beraber SGK kurumun ilgili bölümüne şifre başvurusu yapmış olmanız gerekiyor.

E-Bildirge Şifresi Almak İçin Gerekli Belgeler

E-Bildirge Sifresi Almak İcin Gerekli Belgeler

E-bildirge şifresi almak için gerekli belgeler bulunmaktadır. Peki, bu belgeler nelerdir, birlikte bakalım.

1- İşverene ait imza sürküsü

2- İşveren veya işveren vekiline ait kimlik fotokopisi

3- E-Bildirge Hizmetleri İnternet Kullanıcı Kodu ve Kullanıcı Şifresi Başvuru Formu

4- Eğer şifre vekile verilecekse noter onaylı vekaletname gerekmektedir.

SGK vekili adına veya işverene e-SGK şifresini Tanımlarsa:

SGK şifreyi tanımladıktan sonra yapılması gerekenlere birlikte bakalım.

1- İlk olarak bu linke tıklayarak siteye giriş yapın.

2- E-SGK uygulama kısmını açın.

3- E-SGK işveren modülündeki ”E-SGK Uygulamaları ve E-SGK ŞİFRE” kutusuna tıklayın.

4- Sağ kısımda bulunan Uygulama Giriş ekranını tıklayın ve açılan ekranda TC. Kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi yazın.

5- Son olarak girişi tıkladıktan sonra adınıza tescil edilmiş bütün iş yerlerine ait e-bildirge şifreleri liste halinde ekrana gelecektir.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!