Tüm Türkiye’nin neredeyse sonucunu merakla beklediği mahkeme gerçekleşti ve tepkiler ardı ardına geldi. Hatırlanacağı üzere Konya’da sevgilisi Ayşe Dırla’yı dövdüğü öne sürülen Özgür Duran’a engel olmak isterken kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan üniversite öğrencisi Kadir Şeker’in cezası kesinleşti. Show TV haber spikeri Ece Üner konuyla ilgili çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Konya’da, sevgilisi Ayşe Dırla’yı dövdüğü öne sürülen Özgür Duran’ı, engel olmak isterken kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan Kadir Şeker, suçu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle ‘kasten adam öldürme’ suçundan 15 yıl hapse çarptırıldı. Diğer yandan ise duruşmadaki iyi halini göz önünde bulunduran mahkeme, cezayı 12,5 yıla indirdi.

Kanunları Örnek Gösterdi

Ece Üner Kadir Şeker yorumu

Show TV Ana Haber spikeri Ece Üner üniversite öğrencisi Kadir Şeker’in cezasının kesinleşmesine kayıtsız kalamadı. Ayrıca gündem ile ilgili yorumlarını çok çarpıcı şekilde yapan Ece Üner bu olayı da boş geçmedi ve Üner canlı yayında haberi sunarken yaptığı açıklamada: “Bu haber önemli. Önce biraz hukuki yönünü konuşmak lazım. Kadir Şeker olayında meşru müdafaa sınırı aşılmış mı? Aşılmış. Savunma orantılı olmalı kuralı aşılmış mı? O da aşılmış. Ama TCK 27’nin 2’inci fıkrası diyor ki: “Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmişse faile ceza verilmez.” açıklamasını yaptı.

Kadir şinas bir karar mı? Hayır.

Ece Uner Kadir Seker yorumu

Üner konuşmasında; Dolayısıyla Kadir’e böyle bir ceza vermek hukuken de tartışmalı. Şimdi de her gün onlarca kadının öldürüldüğü bir ortamda işin pratiğini de konuşalım. Kadir şinas bir karar mı? Hayır. Neden? Çünkü bu kararla da Musa Orhan, Ümitcan Uygun cephesinde şaşkınlık sürüyor. Vicdanlarda da.

Hem sonra kadına yönelik şiddeti bizzat uygulayanlar. ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.’ diyerek seyirci kalanlar ‘Meğer ne kadar da isabetli bir karar vermişiz’ diyecek. İnsan insanın yurdu değil, insan insanın kurdu olmaya devam edecek. Sonra bir kadın ölesiye şiddet gördüğünde; ölmek istemiyorum diye haykırdığında ve çevredeki kimsenin kılı kıpırdamadığında belki o gün kadir bilmek üzerine biraz düşüneceğiz. ” açıklamalarında bulundu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!