Koronavirüsü vaka ve ölüm sayısı giderek artıyor. 1700’lere dayanan vaka sayısı 70’leri geçen ölüm sayısı ile her geçen gün virüs daha da yayılıyor. Koronavirüsün yayılması ile ilgili olarak bir iddia da profesörden geldi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den, sigara içmek için maskesini çıkaranlarla ilgili önemli bir uyarı geldi. Özlü, “Sigara kullananlar ya maskeyi usulüne uygun takmıyor veya sigara içmek için sık sık maskelerini çıkarıyorlar. Böylece kolayca bulaştırıyor veya virüsü kapıyorlar” paylaşımını yaptı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Twitter hesabından paylaşımında bulundu. Son günlerde artışa geçen koronavirüsle ilgili halka uyarıda bulunan Özlü, paylaşımında;

Sigara içilmesi virüsün yayılmasını kolaylaştırıyor. Sigara kullananlar ya maskeyi usulüne uygun takmıyor veya sigara içmek için sık sık maskelerini çıkarıyorlar. Böylece kolayca bulaştırıyor veya virüsü kapıyorlar.

“DUMANI ÜFLERKEN VİRÜSÜ DAHA UZAK MESAFEYE YAYABİLİYOR”

Sigara İçenlere Kötü Haber Profesörden Geldi

Özlü paylaşımında; Birlikte sigara içme kültürü yaygın. Dış mekanda, kafe ve restoranların açık alanlarında, işyerlerinde molalarda insanlar karşılıklı sigara içip sohbet ederken birbirlerini enfekte edebiliyor. Dumanı üflerken virüsü daha uzak mesafeye yayabiliyor. Pandemi döneminde sigara içilmesi korunmayı aksatıyor, içenler başta olmak üzere insanları tehlikeye atıyor. Bu dönemde sigaradan vazgeçmek en doğrusu. paylaşımında bulundu.

sigara koronavirusu yayiyor

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!