Vaka sayılarının 60 bini bulması ile kısıtlamalar peş peşe geldi. Türkiye’de uygulanacak kısmi kapanma kararı genelge ile detaylandırıldı. Uzaktan eğitim ile devam eden lise ve ortaokul öğrencilerinin ise en çok merak ettiği konular arasında sınavların ertelenip ertelenmediği konusu yer aldı. Sınavlar ertelenir mi? Lise ve ortaokul sınavları ertelendi mi? işte detayları.

Sınavlar Ertelenir Mi? Lise ve Ortaokul Sınavları Ertelendi Mi?

Sinavlar Ertelenir Mi

Kabine toplantısı sonrasında Ramazan ayı ile ilgili yeni kısıtlamalar açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki haftalık süre boyunca kısmi kapanmaya geçildiğini açıkladı ve İçişleri Bakanlığı da kararların detaylarını içeren yeni bir genelge yayımladı.

Ortaokul ve lise öğrencilerini de ilgilendiren kararların alındığı toplantıda, öğrenciler sınavların ertelenip ertelenmediğini merak ediyor. Peki, sınavlar ertelendi mi? Ortaokul ve lise sınavları ertelenir mi?

SINAVLAR ERTELENDİ Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart’tan itibaren başlatılması planlanan yüz yüze sınavlarının, 3 Mayıs’tan itibaren yapılmaya başlanacağını bildirdi. Bakanlıktan illere gönderilen yazıda, liselerdeki yüz yüze sınav uygulamalarına ilişkin açıklamalara yer verildi.

MEB’in 2 Mart tarihli yazısı ile ortaöğretim kurumlarında uygulanacak sınavlarla ilgili gerekli açıklamaların yapıldığı hatırlatılan yazıda, ancak koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi ve halk sağlığının korunması amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda düşük, orta, yüksek ve çok riskli olarak sınıflandırılan illerde son günlerde yaşanan vaka sayılarındaki artış ve salgının seyrindeki gelişmelerin göz önünde bulundurulduğu ve bu kapsamda liselerde yüz yüze sınav tarihlerine ilişkin yeni uygulamaların yapılacağı ifade edildi.

Bakan Selçuk, “Biz bugünü kurtarmanın peşinde değiliz. Ben bütün dersleri, sınavları iptal etsem çok hoşa gider mi bu? Büyük kesimin hoşuna gider, ama bu geleceğin hoşuna gitmez. Bu çocukların önüne dağ gibi yığılacak birtakım müfredatın hoşuna gitmez.

Önümüzdeki dört beş senenin riski var şu anda. Biz bu riski dikkate alarak karar vermek zorundayız. Güne bakarak karar veremeyiz. “Tam zamanlı okula kavuşmayı en çok kendisinin istediğini dile getiren Selçuk, aşılanma sürecinin hızına ve yerli aşının ortaya çıkma tarihine bağlı olarak önümüzdeki öğretim yılının başında çok kısmı kontrollü de olsa salgının düzelebileceğini değerlendirdiklerini ve bütün hazırlıkları buna göre yaptıklarını söyledi.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER