Geçmişten günümüze bakıldığında bir çok fantastik yapı yapılmıştır. Hatta dünyanın 7 harika yapısı duymuşsunuzdur. O yapılar bu binaların yanında sönük kalabilir. Bu yapılar sizleri farklı bir boyuta taşıyacaktır.

İlk baktığınızda belki de yapıların ne olduğuna bir karar veremeyeceksiniz.

Ama uzun süre yapılara odaklanıp bakarsanız ne kadar muhteşem ve estetik ile yapıldığını anlayabilirsiniz.

Sizleri Farklı Bir Boyuta Taşıyacak 14 Fantastik Yapı

Baktıkça bir daha bakmak isteyeceğiniz tamamı ile fantastik ve estetiklik kaygısı düşünülerek yapılmış yapılara birlikte bakalım.

1- Wujin, Çin’deki Lotus Binası

fantastik yapilar

Çin’in Wujin merkezinde bulunan yapay bir gölden çiçek açan Lotus Binası yapıldı. Bina ismini ve şeklini çiçek açan lotus çiçeğinden almaktadır. Mimarın fikri havaya yada mevsime rağmen mükemmel bir atmosfer yaratmaktı. Bina, kentin planlama ofisine ev sahipliği yapıyor.

2- Alpler de Mükemmel Bir Otel

mimari yapilar

Bu otel Alpler’de inşa edilmesi planlanmaktadır. Binanın mimarı Andrii Rozhko dağ manzarasından ilham aldı. Otel engebeli bir uçurumun kenarında bulunmaktadır ve çarpıcı bir cam cepheye sahiptir. Görüntüsü inanılmadır.

3- Bahapur, Hindistan köyünde Lotus Tapınağı

fantastik yapilar mimari

Lotus çiçeği şeklindeki bir başka büyük bina, Bahai İnancının ana ibadethanesidir. Kapıları insanların dinlerine bakılmaksızın herkese açıktır. 9 kapı, tüm dinlerin birliğini simgeleyen tapınağın merkez salonuna götürür.

4- Rotterdam Kübik Evleri, Hollanda

degisik yapilar

Rotterdam’daki Overblaak Caddesi üzerinde 40 evden oluşmaktadır. Tüm dünyanın tersine döndüğü izlenimini veriyorlar. Evler mimar Piet Blom tarafından inşa edilmiştir. Tüm duvarlar ve pencereler 45 derecede açılıdır.

5- Brüksel, Belçika’daki Atomium

geometrik yapilar

Binayı görenler, sadece metalden yapılmış büyük bir heykel olduğunu düşünebilirler. Fakat, tam özellikli bir binadır. Tüpleri takip ederek, küreler arasında hareket edebilir ve bir bilim müzesine yada bir restorana ulaşabilir. Atomium, bir demir kristalinin vücut merkezli kübik birim hücresi şeklinde 9 demir atomunu gösterir.

6- Sanat ve Bilim Şehri Valencia, İspanya

muhtesem yapilar

Bu modern mimarinin daha çarpıcı bir örneğidir ve Valensiya’daki parkın tam ortasında su üzerinde yer almaktadır. Gerçekten fütüristik görünmektedir. Fantastik ve olağanüstü bir canavarın iskeletini hatırlatıyor. Kompleks 5 binadan oluşmaktadır: kapalı bir IMAX sinema, plaza, bilim müzesi, park ve oşino grafik park.

7- Bakü, Azerbaycan Haydar Aliyev Merkezi

olaganuts binalar

Haydar Aliyev Merkezi Bakü’nün fantastik ve tanınmış binasıdır. ”Uzaylı” şekiller sevgisiyle tanınan parlak kadın mimar Zaha Hadid, binanın akışkan formunu tasarladı. İçeride sergi salonları ve ofisler var.

8- Emporia alışveriş merkezi Malmö, İsveç

olaganustu yapilar webhakim

Alışveriş merkezi İskandinavya’nın en büyüğüdür. Çift bükülmüş cam, sanki düşecek gibi binayı kesen diyagonal yarığı kapatır. İçeride ziyaretçiler ve alışverişçiler renkli yürüyen merdivenler, oturma bankları yerine salıncaklar ve asma bahçeler bulabilirler.

9- La Muralla Roja Calpe, İspanya

fantastik binalar

İspanya’nın güneyinde bulunan konut projesidir. İsmi ”kırmızı duvar” olarak tercüme edilebilir ve bina Arap Akdeniz bölgesinin popüler mimarisine açık referanslar ile yapılmıştır. Binanın içinde kırmızı renk mor ve maviye dönüşüyor.

10- Singapur’daki ArtScience Müzesi

hayal binalar

Bu müze Singapur’un başlıca turistik yerlerinden biridir. Şekli, avuç içi yada bir lotus çiçeği hatırlatıyor. Üstünde bir gemi bulunan arka planda bulunan 3 gökdelen Marina Bay Sands, lüks bir otel ve Singapur’un bir başka mimari şaheseridir.

11- Abu Dhabi, BAE Başkent

dubai bina

520 ft ve 35 katlı bina, kentin en yüksek binalarından biridir. Guinness World Records, Capital Gate’i “dünyanın en uzak eğimli insan yapımı kulesi” olarak tarihe geçti. Kule 18 derece eğilmektedir. Karşılaştırma yapacak olursak Pisa Kulesi sadece 4 derece eğilmektedir.

12- Markthal Rotterdam, Hollanda

harika yapilar

Pazar Salonu dünyanın en güzel salonudur. Hollanda Kraliçesi açılış törenine gelmiştir. Pazar, bir kemer şeklinde bir konut binasının içinde yer almaktadır. Binanın içi Arno Coenen tarafından sanat eserleri ile süslenmiştir: meyveler, sebzeler, balıklar ve çiçekler. Bu yüzden bazıları pazara Rotterdam Sistine Şapeli diyor.

13- Bilbao, İspanya’daki Guggenheim Müzesi

guzel yapilar

Bu, Dekonstrüktivizm tarzında dünyanın en muhteşem binalarından biridir. Mimar Philip Johnson bunu ”zamanımızın en büyük binası” olarak nitelendirdi. Ayrıca Müzenin hem kalıcı hem de geçici sergileri var. Kalıcı sergi 20. yüzyıl sanatına ayrılmıştır. Ama ha New York’taki Guggenheim Müzesi ile karıştırmayın!

14- Kunsthaus Graz, Avusturya

olagandisi yapilar

Bu modern sanat galerisine ”Dost Uzaylı” denir. Bazı insanlar binanın şeklinde bir balina veya zeplin kalbi görülmektedir.  Kunsthaus, binaların organik, amip biçimli bir forma sahip olduğu bir mimari hareket olan yenilikçi blob mimarisi tarzında yapılmıştır. Bu arada ”Uzaylı” geceleri parlıyor.

Buda Ek olarak Gelsin

Mimari Açıdan Estetik ve Fantastik Bir Yapı

bina mimari acinda

Barselona’da bulunan binayı tek revize ederek bu hale getiren Victor Enrich’ aittir. İnanılmaz bir yapı haline getirmiştir, gidip yerinde görülesi bir özelliğe sahiptir.

Kaynak : https://brightside.me/creativity-art/14-modern-buildings-that-are-impossible-to-forget-379460/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER