Vaka artışları 66 bini geçmesiyle ülke genelinde bir dönem uygulanan sokağa çıkma yasağı gibi kısıtlamaların yeniden geri geleceği iddialarına sebep oldu.

Kısıtlama beklentileri özellikle 66 bini geçen vakalar ve varyantlar nedeniyle yeni tedbirlere ilişkin bir yol haritasını da gündeme geliyor. 

“Yasaklar geri gelecek mi, sokağa çıkma yasağı uygulamaları başlayacak mı?” sorularına yanıt aramaya başladı.

İddialara göre; restoran, kafe, sinema ve tiyatroda yüzde 50 kapasite kuralının yeniden uygulanması konuşuluyor.

Sokağa Çıkma Yasağı Geri Gelecek Mi? Vakalar ve Varyantlar Patladı

Hafta sonu sokaga cikma yasagi var mi

Üzerinde durulan önlemler;

  • AVM, tiyatro, konser, restoran ve cafelerdeki denetimlerin sıklaştırılması,
  • belli alanlara aşı kartı ya da PCR testi ile girilmesi.
  • Duruma göre kapalı alanların kullanım kapasitesinin yüzde 50’ye düşürülmesi bulunuyor.

OKUL VE ÜNİVERSİTELER

 

En önemli kararlar ise okullar ile üniversitelerde yaşanacak. Okullardaki vaka sayıları takip edilecek.

Vakaların çok artması halinde bulaşın kesilmesi için Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması üzerinde duruluyor.

Üniversitelerde birçok öğrencinin finaller nedeniyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın çok arttığı belirtiliyor. Finaller sonra verilecek ara ile bu zincirin de kırılabileceği düşünülüyor.

Bu arada Bazı Üniversiteleri Aldığı Kararlar

Online eğitim kararı alan bazı üniversiteler ise şu şekilde:

İstanbul Teknik Üniversitesi:

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Aldığımız tedbirler kapsamında 2021-2022 Güz yarıyılı sonuna kadar, yüz yüze yürütülen derslerin tamamının hibrit yöntemle yürütülmesine karar verildi.

Öğretim elemanlarımız dersi sınıfta anlatacak ve sınıfa gelebilen öğrenciler dersi yüz yüze dinleyecek, sınıfa gelemeyen öğrenciler ise dersi eşzamanlı olarak Zoom yayınında uzaktan takip edecektir. Merkezi Derslik Binası’ndaki çalışma alanlarında seyreltmeye gidilecek ve bina içerisinde maske kullanımı konusunda güvenlik tarafından uyarılar sıklaştırılacaktır. Yarıyıl içi ve yarıyıl sonu sınavları yüz yüze yapılacak.”

Boğaziçi Üniversitesi:

4 Ocak 2022’ye kadar derslerin çevrimiçi işleneceği duyuruldu.

Işık Üniversitesi:

Üniversite, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Ülke genelinde artan COVID-19 vakaları sebebiyle ek tedbirler alma ihtiyacı doğdu. Üniversite senatosu 29 Aralık 2021 tarihinden itibaren 9 Ocak 2022 tarihine kadar uzaktan (online) eğitim kararı aldı. Uygulamalı derslerin fiziki ya da uzaktan (online) yapılmasıyla ilgili olarak Fakülte ve Müdürlükler ayrıca karar alacak, kararları zaman yitirmeksizin duyuracak”

Koç Üniversitesi:

7 Ocak 2022’ye kadar tıp ve hukuk fakültelerinde uygulamalı dersler hariç diğer tüm derslerin online yapılmasını kararlaştırdı. Final sınavları da online düzenlenecek.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER