Son dakika orman yangını. Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün çıkan orman yangını, rüzgarın etkisiyle kısa sürede geniş alana yayıldı.

Rüzgar bölgede şiddetini artırırken söndürme çalışmaları daha da zorlaştı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci yangınla ilgili son durumu açıkladı.

Son Dakika Orman Yangını! Marmaris’teki Yangın Devam Ediyor!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci , “Yangın kontrol altına alınma aşamasında” dedi.

Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk yaptığı açıklamada “Sabotaj şüphesi var. Sabotaj ihtimali yüzde 90.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, helikopterle yangın bölgesinde incelemede bulundu.

BAKAN KİRİŞCİ’DEN SON AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci CNN Türk ekranlarında yangınla ilgili son durumu açıkladı.

Kirişci, “Tam yangının olduğu yerde, Orman Genel Müdürlüğü mobil izlemenin bulunduğu Küfre Koyu’ndayız. An itibarıyla yangının kontrol altına alındığını ifade ettim ve şu eklemeyi yaptım.

Önümüzdeki saatlerde hava sıcaklığı ve rüzgarın hızına bağlı olduğunu söylemiştik.

Bir iki lokasyonda tam da dediğimiz gibi hava sıcaklığı arttı ve rüzgarın hızı 60 km’ye çıktı. Hava araçları ve yer araçları her iki noktada değerlendirmelerimizi yaptık.

ENVANTERDEKİ UÇAK SAYISI

Geçtiğimiz yıl ülke olarak edindiğimiz çok önemli bir tecrübe var. 1945’ten bu yana en büyük Orman Yangını olmuştu. O tecrübeyi de arkamıza alarak ciddi bir çalışma yürütüldü.

Geçtiğimiz sene 3 tane uçağımız vardı bu yıl 20. Yer aletleri çok çok önemli. Bir anlamda kara kuvvetleri çok önemli.

Bugün itibarıyla helikopter ve uçak sayımız 41’e çıktı. 52 haneden 152 vatandaşımızı yerleşim yerlerinden tahliye etmek zorunda kaldık. Tamamen emniyet amaçlı. Alınması gereken tüm önlemler alındı.

“ÇALIŞMALARIMIZ YARIN DEVAM EDECEK”

Tam kontrol altına alınmayla kontrol dışındaki arasındayız. Bugün 11’e kadar Sayın Süleyman Soylu ile birlikte havadan incelemelerde bulunduk.

Bizim de bir takım tespitlerimiz olmalıydı. Saat 11’de bu tespitimiz kontrol altındaydı. Fakat hava sıcaklığının ve rüzgarın artmasıyla birlikte belirli bölgelerde anormal yangın oluştu. Bütün hava ve yer araçlarımız buralara yönlendirildi. Dolayısıyla çalışmalarımız yarın devam edecek.

“YANGIN BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINDA”

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, yangınla ilgili yaptığı ilk açıklamada “Marmaris’te meydana gelen yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı.

Beklentimiz yangının bugün tamamen kontrol altına alınması. Bu sabah Datça’da bir yangın çıktı ve söndürüldü.

Fethiye’de de yangın çıktı o da kontrol altına alındı. Millet olarak bu tür durumlarda dayanışma örneğimizi göstermeliyiz. Herkese teşekkür ediyorum.” dedi.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER