Koronavirüs salgınında aşı için açıklama yapan Prof. Dr. Derya Unutmaz, “Şu anda dünyadaki en iyi aşı BionTech aşısı Türkiye’ye geliyor. Yani bu çok büyük bir fırsat.

BionTech aşısında o kadar yüksek miktarda antikor üretiyorsunuz ki ne size bulaşıyor. Diyelim ki virüs size girmeye çalıştı akıllı hücreler bertaraf ediyor. Sizde de üreyemediği için kendini çoğalamadığı için başkalarına da bulaşmıyor” dedi.

NORMALLEŞME İÇİN ERKEN Mİ?

Yerli Asi Mujdesi Duyuruldu

Unutmaz, “Türkiye’de erken mi başladı normalleşme?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Bunu söylemek zor. Biraz hızlı girdik diyebilirim. Kapanmanın çok önemli bir rolü oldu. 60 binlerden 7-8 binlere düştü.

Biraz daha kademeli olsaydı bence biraz daha az endişe ederdik. Şu anda virüs daha bulaşıcı bir virüs. Şu anda kestirmek zor ama. İnsanların davranışlarına tamamen bağlı.

Tamamen normale döndük, eski hayatımıza döndük gibi davranırlarsa kesinlikle artacak. Oradan kaçış yok, aşılar yetişmez. Bugün bile günde bir milyon doz yapmaya başlasak etkisini Temmuz-Ağustos’ta görürüz. Önümüzdeki bir iki ay çok kritik bir süreç.”

AŞI RANDEVULARINA GİTMEYENLERE ÇAĞRI

Asi calismalari durduruldu

Aşı randevularına gitmeyenlere çağrı yapan Unutmaz, şunları söyledi: İnanılmaz bir travma yaşıyoruz. Yakınlarımızı kaybettik. Bu savaştan – bir dünya savaşı bu – bu kurtulmanın tek yolu bu. Elimizde inanılmaz bir fırsat var.

Yani şu anda dünyadaki en iyi aşı BionTech aşısı Türkiye’ye geliyor. Yani bu çok büyük bir fırsat. Örneğini İsrail’de gördük. Yüzde 60’ını aşıladılar ve bitti. Salgın yok, vaka çıkmıyor.

Benim ABD’de yaşadığım eyalette her şey normal. Kimse maske takmıyor. Yüzde 70’e ulaştı ve bizim hastanede sıfır vaka var şu anda. İnanılmaz derecede etkililer ve buradan kurtuluşumuzun tek yolu bu.

İnsanlar endişe etmesinler. O kadar çok dezenformasyon var ki. Bu mRNA aşılarıyla ilgili. Dünyada yüz milyonlarca insan aşı oldu. Net olarak biliyoruz, neler olur neler olamaz.

BIONTECH AŞISI KAPAN KİŞİ VİRÜS KAPAR AMA BULAŞTIRMAZ DENİYOR. BU DOĞRU MU?

Asi Ikna Timleri Kurulacak

Bütün aşılar iyi. BionTech aşısında o kadar yüksek miktarda antikor üretiyorsunuz ki ne size bulaşıyor. Diyelim ki virüs size girmeye çalıştı akıllı hücreler bertaraf ediyor.

Sizde de üreyemediği için kendini çoğalamadığı için başkalarına da bulaşmıyor. Bunun en net iki örneğini görüyoruz. İki ülkeden bahsedeyim. Birincisi İsrail. Nüfusunun yüzde 60’ını BionTech, Moderna aşılarıyla aşıladı. Vaka sayıları tek tüke düştü.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER