Sağlık bakanlığı üniversite açıklaması! Ülkemizde ve dünyada koronavirüs ile mücadele tüm hızı ile sürüyor, lakin böyle olmasına rağmen vakalar artmaya devam ediyor. Pek çok ülke kendi önlemini almaya devam ediyor, kısıtlamalar getiriyor, okulları uzaktan eğitime çeviriyor, bizim ülkemizde de en çok tartışılan konuların başında geliyor. Eğitim online mı olsun yüz yüze mi olsun, üniversiteler için de aynı şekilde belirsizlik sürüyor. Diğer yandan ise son dakika üniversiteler için online olsun açıklaması geldi. Peki, üniversiteler açılacak mı? üniversiteler ne zaman açılacak? hepsini araştırdık bakalım.

Bildiğiniz üzere okulların açılıp açılmaması konusunda milyonları ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanlığı tarafından YÖK’e güz döneminin online olması için yazı gönderildi.

Son Dakika Üniversiteler için Online Açıklaması!

Universiteler Acilacak Mi

Bakanlık tarafından YÖK’e gönderilen yazıda,”2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde teorik derslerin mümkün olduğunca uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılmasını, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda ise uygulamaların mümkünse ertelenmesini” yazısı gönderildi.

Üniversiteler Açılacak Mı? Tavsiye Kararına Uyulacak Mı?

Bakanlığın tavsiye kararından sonra bütün üniversite rektörlüklerine yazı gönderen YÖK yazdığı yazıda: ”Bakanlığın cevabi yazısında ‘2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir” şeklinde ifade edildi.

Üniversitenizde 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda Yükseköğretim Kurulunun, yükseköğretim kurumlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının yukarıda zikredilen görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim.” açıklamaları yapıldı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER