Son Dakika Ziya Selçuk, uzaktan eğitim ve öğretim yılı ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Bilindiği üzere okulların açıklamasına az bir zaman kala Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan peş peşe önemli açıklamalar geliyor, bugünkü konuşmasındaki satır başlarına ve önemli noktalara bir göz atalım. Okullar 21 Eylül’de açılacak.

Son Dakika Ziya Selçuk Uzaktan Eğitim ve Öğretim Yılıyla İlgili Önemli Açıklama

Son Dakika Ziya Selçuk

Bakan Selçuk;”Hazırlıklarımız konusunda aylardır çalışıyoruz, hep belirttiğimiz gibi hangi senaryo olursa olsun bu tedbirleri almak gerekiyor. Şimdi bir burukluk var elbette fakat bildiğiniz gibi bu bütün dünyada ortaya çıkan bir durum. Türkiye’nin de bu bağlamda her gün belli başlı ülkeleri izleyerek tedbirler noktasında gereğini yaptığını sizlerle paylaşıyoruz. Dahası ben bugün bir sunumla başlayacağım; arkasından sizlerin soruları konusunda da ayrıntıya girme imkanımız da olacak.

Son Dakika Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak?

Bu hepimizi ilgilendiren önemli bir soru. Bizim bu soruya verdiğimiz cevap aslında çok net. Şu anda bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sağlık koşulları sebebi ile uzaktan eğitimin ayrı bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Mart’tan beri bazı aşamaları paylaşıyoruz sizlerle. Başlangıçta, biliyorsunuz televizyon kanalları açtık. Bu kanalların içeriğini okul kademelerine göre doldurduk Hep şunu söyledik, dünyada bunu yapabilen çok az sayıda ülke var. Artık niteliğinde de çok iddialı hale geldik.

3 bin 358 ders çekimi yaptık. Bir dersin toplam yapılma süreci yaklaşık 5 gün sürüyor. Üst üste koyduğunuzda kaç yıl olacağını siz düşünün lütfen. Hala da bu süreç derinleşerek, uzmanlığı artırarak sürüyor.

Sadece televizyonla yetindik mi? Hayır. Canlı platformlar kurduk, yapay zeka temelli bir eğitim içeriği olması bakımından dünyada yine birkaç ülkede olan bir içerik. Öğrencinin seviyesini ölçen, durumuna göre bölüm tavsiyesinde bulunan, öğrencinin hızına göre; bu hızla gidersen bölümlerini değiştirdim, azalttım, çoğalttım diyebilen bir zeka.

Diğer yandan ise bir öğrencinin bilemediği sorunun hangi konu eksikliğinden kaynaklandığını otomatik olarak bilip, ekrana hazır olarak getiren bir sistem. Dahası bir milyon öğrencim varsa, bir milyon ayrı deneme sınavı yapabilen bir sistem. Bu konu bizim açımızdan kritik. Öğretmenlerimiz için de çok önemli bir dönem. Ben uzun yıllardır eğitim içindeyiz. Hiçbir dönem bu yılki kadar hizmet içi eğitim gördüğünü görmedim. Öğretmenlerimiz sürekli olarak bir eğitimin içerisindeler; özellikle dijital becerilerin geliştirilmesi konusunda.

Diğer yandan ise yabancı dille ilgili yazın önemli bir program yaptık. Dahası bir yıl boyunca alınan derslerin tamamını bir yazda verebiliriz. A1 seviyesinde ve diğer seviyeleri de dikkate alarak uluslararası nitelikte bir içerik hazırladık ve sunduk. Türkiye’de en çok ziyaret edilen bütün siteler içerisinde 10. site olması, dünyada en çok ziyaret edilen site anlamında EBA’nın ayrı bir yeri var. Çok daha ileri taşıyacağız.

Erişimde fırsat adaleti olsun diye internet paketi olmayan çocuklarımıza destek olmak; bugün yine operatörlerden olumlu haber geldi. İki katına çıkarılıyor çocuklarımızın eğitimle ilgili kotaları. Diğer yandan ise bu anlamda da daha yeni gelişmeler olacak.

Ders kitabının dışında ilk kez çocuklara öğrenci çalışma kitabı verilecek.

Öğrencilere uyum konusunda paketler hazırladık. Dahası ders kitabının dışında ilk kez çocuklara öğrenci çalışma kitabı verilecek. Öğrencilerle ilgili EBA kanallarının yeni hazırlık dönemi programları çıktı. 16 milyon çocuğumuzun internet erişimi var. 1.5 milyon çocuğumuzun erişimiyle ilgili bir problemimiz var. Bu tür durum olan her bir çocuğumuza 17 kitaptan oluşan özel bir set veriyoruz. 5 bin 200 EBA destek noktası kuruyoruz. Bu noktaları erişimde zorluk çeken çocukların bulundukları bölgelere kuruyoruz. Uzaktan eğitimin hakkını sonuna kadar vermek istiyoruz.

21 Eylül’de Yüz Yüze Eğitim Başlayacak

”Biz çocukların yüz yüze eğitim almasını istiyoruz. Bunun için gerekli bütün alt yapıyı oluşturduk. İzliyorsunuz ki salgının seyrine ilişkin haberleri görüyorsunuz. Okulların ne zaman açılacağı Bilim Kurulu’nun kararı doğrultusunda olacaktır. Biz hiçbir öğretmen ve öğrencimizi riske atacak bir karar almayız. 21 Eylül’de belirli sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatacağız.” açıklamalarında bulundu.

Ayrıntılar geliyor…


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER