Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın sosyal medya ile ilgili düzenleme açıklaması Türkiye’de bir anda gündem oldu. Erdoğan tarafından yapılan dünkü açıklamalardan sonra sosyal medya düzenlemenin detayları ortaya çıktı. Özellikle, yasal temsilci, para cezası ve yasa tasarısı gibi konular dikkat çekiyor.

Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir?

Sosyal Medya Duzenlemesi Nedir

Sosyal medya düzenlemesi, hakaret, suç oluşturabilecek durumların önüne geçilmesi adına yapılacak düzenlemelerdir.

Sosyal Medya Düzenlemesi Nasıl Olacak

Sosyal Medya Duzenlemesi Nasil Olacak

Hatırlanacağı üzere dünkü haberimizde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya karşı tavrından bahsetmiştik. Cumhurbaşkanı sosyal medyayı ya kontrol altına almak veya tamamı ile kapatmaktan söz etmişti. Hatta yasal düzenlemenin de yolda olduğunu ifade eden Erdoğan, bu düzenlemenin yasama dönemi bitmeden halledilmesini istediğini ifade etmişti.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanının açıklamalarından hemen sonra sosyal medyanın 1 numaralı gündemi oldu. Siyasiler, sosyal medya kullanıcıları Twitter üzerinden hashtagler oluşturarak görüşlerini paylaştılar. Genel olarak bakıldığında ise bir kısım bu düzenlemelerden memnun olduğunu belirtse de diğer kısım ise bu düzenlemeye şiddetle karşı çıkarak kararı eleştirdi. Ne olur bilinmez ama şu an itibar ile sosyal medya düzenlemesi detayları ortaya çıktı.

Sosyal Medya Düzenlemesi Detaylar

Sosyal Medya Duzenlemesi Detaylar

1- BTK, kamu yararını gerekçe göstererek Telegram, WhatsApp, Netflix, gibi uygulamaları şebekeler üstü hizmet uygulamalarını engelleyebilecek.

2- Sosyal medya denetimini artırmak için 5651 ve 5809 sayılı kanunlarda değişikliğe gidilecek, BTK kurumuna geniş yetkiler tanınacak.

3-BTK, isterse jandarma eşliğinde sosyal medya sitelerinin Türkiye ofislerinde denetim yapabilecek.

4- Kullanıcı bilgilerinin Türkiye’de tutulması zorunlu olacak.

5- Sosyal medya kullanıcıları da içerik kaldırma talebinde bulunabilecek. Kullanıcı talebini reddeden platformlara para cezası uygulanacak.

6- Uyarılan içerikler silinmezse sosyal medya şirketlerine ceza verilecek, içeriğe erişim bloke edilecek.

7- Tüm sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirilecek. 30 gün içinde temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de bant genişliği %50 daraltılacak. Eğer yine temsilcilik açılmaz ise ilgili site Türkiye’de tamamen kapatılacak.

Büyük Para Cezaları

Hükümetin düzenlediği diğer önemli detay ise kesilecek para cezaları olacak. Yetkililer, Avrupa’da benzer sosyal medya düzenlemelerin nasıl olduğuna bakmışlar ve Fransa ve Almanya’nın düzenlemelerini uygun görmüşler.

Almanya‘nın 2018 senesinde yürürlüğe koyduğu düzenleme ile sosyal medya platformlarında yer alan zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde yok edilmesini, aksi takdirde 50 milyon Euroya kadar para cezası kesilmesini içeriyor.

Diğer yandan Fransa ise  sosyal medya düzenlemesinde Almanya’ya göre daha sert tutumu olduğunu söylenebilir. Fransa yasaları; nefret söylemlerinin 24 saat, terör ve çocuk istismarı ile yapılan yanlış paylaşımların ise sadece 1 saat içerisinde kaldırılmasını emrediyor. Bu kurala uymayan platformlara içerik başına 1 milyon 250 bin euro para cezası kesiliyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!