SpaceX CEO’su yine çılgın bir proje peşinde, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk asıl amacın Mars gitmek olmadığını oraya gidenleri hayatta tutmak olduğunu açıkladı. Diğer yandan ise Kızıl Gezegen Mars’ta koloni kurma projesine katılanların “büyük ihtimalle öleceğini” fakat projenin “ihtişamlı” olacağını açıkladı.

SpaceX CEO’su Elon Musk: Mars Kolonicileri Muhtemelen Ölecek, Korkaklara Göre Değil!

Mars Kolonicileri Muhtemelen Ölecek Korkaklara Göre Değil

Dünyada en zenginler arasında ilk 10’da bulunan Elon Musk, Starship uzay aracını yörüngeye taşıyacak itici roket Super Heavy prototipi inşa etmeye bu hafta başlayacağını bildirdi. Geçmişten günümüze olarak yapılan en güçlü itici roket olacak Super Heavy, Starship ile birlikte 120 metre uzunluğunda olup inanılmaz bir enerjiye sahiptir.

Ayrıca sıvı oksijen ile metan yakıtla doldurulduğunda 3500 ton ağırlığa sahip olacak. Dahası Apollo uzay aracını Ay’a taşıyan Saturn V roketinden ve SpaceX bünyesinde bulunan Falcon Heavy’den 2 kat daha büyük olacak.

İlk Denemede 152 Metre Yükseldi!

İlk fırlatmada Starship’in yeni prototipi de (SN6) ABD’nin Teksas eyaletinde bir kez daha kısa mesafeli fırlatma için test edildi. Dahası 152 metre yükselen Starship, daha sonra belirlenen alana güvenli bir şekilde iniş yaptı.

Yine şirket yaptığı açıklamada, Mars ve Ay’a kargonun yanında ilk seferde 100 kadar yolcuyu gönderebilmek için Starship’i geliştiriyor. Elon Musk yaptığı açıklamada; Starship’in ilk yörüngesel fırlatma denmesinin 2021’de gerçekleşmesini beklediğini açıkladı. Ayrıca şunu da belirtti, Mars’ta koloni kurma projesine katılacak kişiler için bunun geri dönüşü olmayan bir yolculuk olduğunu açıkladı.

“İnsanlar Mars’a (Humans to Mars)” adlı bir video konferansta konuşan Elon Musk

Musk;”Bunun çok zor ve tehlikeli olacağını vurgulamak istiyorum. Zor bir şey ve korkaklara göre değil. Büyük ihtimalle öleceksiniz, çok zor geçecek fakat gerçekleşirse epey ihtişamlı olacak Şirketin iyi gelişme kaydettiğini söylen Musk’a göre asıl sorun, Mars’a giden kişileri hayatta tutmak. ABD’li iş insanı “Mars’a ulaşmak temel mesele değil. Dahası Mars’a bir üs, kendini idame ettirebilecek bir şehir kurmak. Mars’ta bir yakıt tesisi, Mars Base Alpha adlı bir üs inşa edeceğiz, sonra kendini idame ettirme noktasına geleceğiz” açıklamalarında bulundu.

SpaceX asıl amacı Ay’a bir fırlatma tesisi kurulması planlanıyor. Daha sonra ise projenin gerçek amacıysa Mars’ta bir koloni kurmak. 


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!