Apple'ın başarısının en büyük sebeplerinden biri perakende deneyimidir. Apple mağazalarını gördünüz mü? Herhangi bir ürün almak planlarınızda yoksa bile, yoldan geçenleri içeri çekmek için tasarlanmıştır.

Apple mağazalarının tasarımcısı yakın zamanda eski CEO’dan ve Apple’ın kurucusu Steve Jobs’tan öğrendiklerini paylaştı.

2001’den beri Apple mağazalarını dizayn eden ve inşa eden şirketten bahsedeyim. Tasarımcı Tim Kobe liderliğindeki (Eight Inc.) adlı tasarım firması, 2001 yılında Virginia’da ilk Apple mağazasını yapan şirkettir.

Tim Kobe, Steve Jobs’un Sırrını Açıkladı!

steve jobs basari sirri webhakim iphone

Tim Kobe ile yapılan röportajda, pazarlama dehası Steve Jobs’tan öğrendiği en önemli derslerden birini paylaştı. Apple’ın eski CEO’su ve müthiş dehaya sahip olan Jobs hakkında konuşurken, Jobs’tan öğrendiği en büyük sırrın, ürün satmanın yanında müşteriler için nasıl değer yaratacağı olduğunu söyledi. Bu durumu aslında ilk Apple Store’un tasarımının en büyük amaçlarından biriydi.

Steve Jobs, müşterileri şirketin eko sistemine çekebilecek müthiş perakende stratejisini çok biliyordu. Aslında her şey perakende mağazası ile başladı.

Apple’ın ilk perakende mağazasının açılışına odaklandığımızda, mağazanın farklı amaçlar için bölümlere nasıl bölündüğünü açıklayan işleri fark edeceksiniz. Her şey bölüm bölüm ve kullanıcı odaklı, kullanıcı deneyimini çok iyi hazırlamıştı.

Kullanıcı Deneyimi Çok Önemli

apple mağazaları

Şirketin ürünlerini kullanmak, bilgi almak ve herhangi bir kesinti yaşamadan kullanmak için bir bölüm vardı. Apple yetkili uzmanlarının oturduğu ve müşterilerin ürünler hakkında herhangi bir soru sorabileceği ”Dahi Yeri” adlı bir bölüm vardı.

Tüm mağaza çok cazip olacak şekilde dizayn edildi ve  insanlar mağazadan geçerken bile bir kez olsun göz attılar, bir şey almayacak olsalar bile dikkatlerini çekti ve akıllarda yer edindi.

Perakende stratejisi şirketin başarısının arkasındaki en büyük etken oldu. Dahası Apple hala bu stratejiyi kullanıyor. Yıllar için mağazalar çok daha gelişti ve çok daha modern hala geldi.

Çocuklara Özel Kodlama Bölümü

Şirket bu politika doğrultusunda, müşterileri ve kullanıcıları Apple ürünleri hakkında bilgilendiren, interaktif programlar başlattı. Ayrıca çocuklara nasıl kod yazacağını öğreten ”Kodlama Saati” oturumu bile yaptılar.


Kaynak : https://beebom.com/apple-store-designer-important-lesson-learnt-from-steve-jobs/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER