Şu 4 Belirti Varsa Bağışıklık Sisteminiz Çökmüş Olabilir!

Ana Sayfa Genel Şu 4 Belirti Varsa Bağışıklık Sisteminiz Çökmüş Olabilir!
Ebru Taş   Vücudunuzun Bağışıklık Sistemi Çökmüş, Zayıflamış Olabilir! Peki Nasıl Anlayabiliriz? Gün içerisinde kendinizi iyi hissetmiyor, sürekli bitkin hissediyor olabilirsiniz. Hastalandığınız zaman zor atlatıyor ya da hastalığınızı ağır geçiyor iseniz bağışıklık sisteminiz zayıflamış veya çökmüş olabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu aile hekiminize ya da doktorunuza başvurmaktır. Peki gitmeden önce nasıl anlayabilirim diyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Öncelikle bağışıklık sistemi neden zayıflar onu öğrenelim. Bağışıklık sistemi farklı nedenlerden dolayı çökebilir. Bunlardan örnek olarak çoğu hastalığın başlangıcına sebep olan strestir. Stres bağışıklık sisteminize zarar verdiği gibi, yeni hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Sağlıksız ve düzensiz beslenmek de bağışıklık sisteminin direncini azaltır.

Sigara, alkol uyuşturucu yine nedenlerindendir.

Ayrıca güneş ışığının fazlalığı ve azlığı da neden olabilir. Güneş ışığını yeterli miktarda vücudumuza almak gerekir.

Peki, Bağışıklık Sisteminin Çöktüğünü Nasıl Anlarız?

  • Sıklaşan Grip, Soğuk Algınlığı Hastalığı

Havaların soğuması ile insanlar daha çabuk grip, soğuk algınlığı rahatsızlığı yaşayabiliyor. Fakat bu durum sizde sık sık olmaya başladı ise doktorunuza görünmenizde fayda var. Aksi takdirde beyaz kan hücreleriniz yeterli miktarda üretilmiyor olabilir ve bu nedenle bağışıklık sisteminiz zayıf düşüyor olabilir.

Bağışıklık Sisteminin Çöktüğünün Belirtileri
  • Sürekli Yorgun Hissetme Durumu

Sabahları kalktığınız zaman kendinizi dinç hissetmiyor olabilirsiniz. Gün içerisinde fazla koşuşturma nedeni ile yorgun olmanız normaldir. Fakat bu durumları sürekli yaşıyorsanız ya da hareket etmediğiniz halde de bitkin, yorgun hissediyorsanız belirtilerden biri olabilir, doktorunuza başvurmalısınız.

  • Ağızda Çıkan Aft, Uçuk, Pamukçuk Gibi Durumlar

Ağız bölgenizde çıkan uçuk, pamukçuk, aft veya mantarlar sık çıkmaya başladıysa mutlaka doktora gözükmelisiniz. Bağışıklık sisteminizin çöktüğünün bir belirtisi olabilir.

  • İltihaplanmaların Sıklaşması, Artması

Zaman zaman bazı bölgelerinizde iltihaplanmalar yaşayabilirsiniz. Fakat iltihaplanma durumu sıklaştıysa vücudunuz dışarıdan gelen bakterilere veya virüslere karşı savaş açamıyor demektir.  Bağışıklık sisteminiz zayıf düştüğü için bu rahatsızlığınız sıklaşmış olabilir, doktorunuza gidip mutlaka muayene olun.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir